Kolory

Krzeslice (3)
Krzeslice (4)
Krzeslice (2)
Krzeslice

Olimpia

Stadion lekkoatletyczny na Golęcinie tuż przy jeziorze Rusałka został zbudowany w 1956 roku. Zmodernizowany w 1997, posiada zegar i tablicę świetlną oraz trybuny. Stan: od modernizacji zapuszczony. Stadion ulokowany jest w przepięknym miejscu Poznania, odwiedzanym przez Poznaniaków - rodzinnie. Sama bieżnia nadal służy zarówno trenującej tam młodzieży jak i rozgrywanym mityngom lekkoatletycznym. Trochę minimalistycznych fotek z tego jakże klimatycznego obiektu:
Olimpia
Olimpia (2)
Olimpia (3)
Olimpia (4)
Olimpia (5)
Olimpia (7)
Olimpia (9)
Tuż obok funkcjonuje dawne boisko piłkarskie i tor żużlowy. Od czasu do czasu ktoś jeszcze się tam pojawia.
Golecin (1)
Golecin
Golecin (2)
Golecin (3)

Koniec wakacji

late summer (1)
late summer (3)

Late summer

ogrod (1)
ogrod (8)
ogrod (2)ogrod (13)
ogrod (6)
ogrod (9)

Na fali


yacht
speed
mamy

Uliczki

Kalabryjskie miasteczka...
Diamante:
Diamante
Scalea:
Scalea (11)
Scario:
Scario
Tropea:
Tropea (3)
więcej...

Lazur

Lazurowe wybrzeże południa Włoch zachwyca swoimi kolorami oraz krajobrazem. Całości dopełnia niesamowicie wkomponowana w skały architektura, która łączy ze sobą historię z teraźniejszością. Podróż rozpoczynamy w Kampanii w Sorrento skąd blisko do znanej i obleganej przez Włochów wyspy Capri.
Sorento_beach
Sorrento nie ma dostępu do naturalnej plaży więc zbudowało jej odpowiednik na pomostach.
Sorento_beach (1)
Sorento_beach (2)
Wybrzeże Amalfi to jedno z najpiękniejszych miejsc w Kampanii, które powinno się obowiązkowo odwiedzić. Warto poświęcić na to dość sporą część czasu by móc spokojnie wchłonąć zarówno klimat wybrzeża, miasteczek jak i kontemplować ich piękno.
Amalfi_coast
Amalfi_coast (1)
Amalfi_coast (2)
Kalabria: plaże Cirella i Diamante, może nie tak zdumiewające jak te w Kampanii ale licznie oblegane przez turystów, szczególnie w Tropei.
Cirella_beach (2)
Cirella_beach (3)
Diamante_beach
Diamante_beach (1)
Tropea_beach

Murales

Diamante to niewielka miejscowość w Kalabrii na południu Włoch. Zabudowa jest charakterystyczna dla południowej części tego kraju, wąskie uliczki i wybielone domy czynią miasteczko atrakcyjnym dla turystów. Diamante to nie tylko ciekawe miejsce pod względem architektury ale także kurort wypoczynkowy, wybrzeże Morza Tyrreńskiego to piaszczyste i żwirowe plaże rozciągnięte na długości kilkunastu kilometrów łączące kurorty Scalea, Cirella i Cucco Rivierę.
Screeny Shot 27 Aug 2014 23.50.22
Uwagę turystów zwracają nie tylko urokliwe wąskie uliczki ale przede wszystkim malowidła wykonane na fasadach budynków. Pomysł by tego typu malunki znalazły się w Diamante wpadł do głowy włoskiemu malarzowi Nani Razzetti w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta. Nani zaprosił do udziału w projekcie 83 malarzy i już w 1981 roku rozpoczęto prace. Obok bardzo ciekawych i wykonanych z pietyzmem murali pojawiły się także malowidła szkarady. Niezależnie jednak od kunsztu artysty i wykonania warto przespacerować się uliczkami miasta by móc odkrywać zarówno te kiepskie jak i ciekawe malunki ścienne.
Diamante-Murales (8)
Diamante-Murales (7)
Diamante-Murales (6)
Diamante-Murales (5)
Diamante-Murales (3)
Diamante-Murales (2)

Jabłko

Polska jest największym eksporterem jabłek na świecie. Na obce rynki trafiają najlepsze i najsmaczniejsze odmiany polskich jabłek. Jabłko to prócz smaku, witamin i walorów odżywczych również ciekawy przedmiot fotograficzny.
apples_Fotor_Collage
Ostatnio głośno o cydrze, napoju który dawniej w Polsce znany był jako jabłecznik, który coraz częściej wybieramy jako napój niskoalkoholowy. Zainteresowały mnie przede wszystkim etykiety i butelki do których nalewa się ten napój jabłczany. Można zaleźć przeróżne butelki i proste ale bardzo oryginalne etykiety.
cider_collage

O wiele łatwiej jest znaleźć butelki cydru niż ciekawe fotografie z jabłkiem w temacie. Wszędzie widoczne jest Apple ale nie to owocowe. Szperając głębiej dużo ciekawych zdjęć z jabłkiem w temacie znajdziemy na Flickr.com:

Rosie Anne: https://www.flickr.com/photos/rosieannephotography/6286073076/
Anna Luisa Pinto: https://www.flickr.com/photos/luminous-lu/8009379686/
Donna Mulholland: https://www.flickr.com/photos/the_happy_learner/2942105081
John Bridges: https://www.flickr.com/photos/johnbridges/5419957952/

jak również na Behance.com
Brian Cummings, Brian Yap: https://www.behance.net/gallery/5043987/Fairy-Fatales-Snow-White
Amanda Berglund:https://www.behance.net/gallery/6813793/Cookbook
Madalina Andronic: https://www.behance.net/gallery/5344295/Praslea-cel-Voinic-si-Merele-de-Aur-VODAFONE-2012


Skutery

Skuter to doskonałe rozwiązanie komunikacyjne w mieście...najpiękniejsze spotkać można na południu Europy. Mam wrażenie, że każdy Włoch lub Grek urodził się ze skuterem i związał z nim na wieki. Wieki, gdyż wiele z nich jest mocno vintage, nie zawsze są zadbane, zwykle jednak na chodzie czasem poskręcane drutem. Zawsze jednak są piękne, nawet mocno zakurzone, poobijane czy poobcierane zwracają na siebie uwagę.... Trzeba jednak także wspomnieć o takich przypadkach, które stanowią dla właściciela obiekt ciągłych inwestycji nie tylko finansowych w tuning ale także w utrzymanie go w doskonałej kondycji. skuter
Mi jednak podobają się te stare, wysłużone - skutery z “duszą”.
sym
sku (2)sku (1)
sku (3)
sku (4)
sku

Graffiti

graffiti (4)
graffiti (5)
graffiti_Collage
graffiti (2)

Lato

lato
lato (4)
lato (1)
lato (5)lato (3)
lato (2)

Portret

M07

Stadionowe tematy cd.

Stadion_minimal_Collage

Minimal

Minimal (1)

Minimal (6)
Minimal (2)Minimal (3)

Aperture bez dalszego wsparcia..

Apple ogłosiło, że nie będzie dalej wspierało swojego flagowego produktu przeznaczonego do katalogowania i obróbki zdjęć. Aperture zostanie zastąpione podobnie jak i iPhoto nowym produktem Photos, który pojawi się w najnowszej odsłonie systemu Mac OS X (Yosemite).
Nowe oprogramowanie ma się pojawić w przyszłym roku. Użytkownicy Aperture będą mieli możliwość migracji aktualnie używanych przez nich zbiorów zdjęć do Photos.
Szkoda, że Apple nie zamierza kontynuować rozwoju swojego oprogramowania do edycji zdjęć przeznaczonego dla bardziej zaawansowanych fotografów. Aperture uchodzi za konkurenta Lightrooma Adobe na platformy Mac OS, co prawda od dawna już nie uzyskało żadnej znaczącej aktualizacji ale nadal doskonale spełnia swoje zadanie. To trochę nie fair w stosunku do osób, które rozwinęły na bazie Aperture cały swój fotosystem obróbki zdjęć - szereg wtyczek działa wyłącznie z Aperture. Dodawać nie muszę, że wiele z nich kosztuje więcej niż sam produkt. Wstrzymanie rozwoju Aperture spowoduje, że dotychczasowi użytkownicy tego oprogramowania przejdą na konkurencyjne produkty a to będzie sie wiązało niestety z dodatkowymi kosztami. Niestety muszę to napisać, Apple coraz częściej wymusza na nas zmiany, które wiążą się z wydatkami - które jako użytkownicy jego produktów już ponieśliśmy a zmiany wymuszają dodatkowe.

Maja latem

Maja_lato_Collage

Mundial inaczej...

Stadion
Stadion (1)
Stadion (2)
Stadion (3)
Stadion (4)
Stadion (7)
Stadion (8)
Stadion (9)

Sonia Szóstak i jej akty

Sonia Szóstak to młoda fotografka ale jakże uzdolniona...jej zdjęcia przedstawiające nagie postaci zagubione na leśnych duktach, żwirowych drużkach robią niesamowite wrażenia. warto je obejrzeć. Podobnie portrety, przyciągają uwagę swoja prostotą - pozostawiają pewien niedosyt, stan kiedy chce się dalej je oglądać a tu już koniec...
szostka
www.soniaszostak.com
więcej inspirujących stron o fotografii znajdziecie: inspiration

Minimalizm

Minimalizm w fotografii zawsze mnie inspirował i pociągał. Detale, proste i naturalne układy - moim zdaniem - oddają to czego fotograf doświadczał podczas robienia zdjęcia. Artyści chętnie nawiązują do architektury, w wielu przypadkach widoczna jest fascynacja industrializmem. Minimalizm cechuje się prostotą i precyzją wykonania. Zapoczątkowany został w USA i dał początek konceptualizmowi. W fotografii to jeden z ciekawszych nurtów, objawia się prostym podziałem kadru, oszczędnym zastosowaniem koloru lub jego wykorzystaniem, podkreśleniem i czystą formą. W fotografiach tego typu widoczna jest harmonia, spokój i precyzja wykonania.
Poniżej zdjęcia wykonane przez Toma Blachforda - seria minimal. Dla mnie doskonałe, forma, temat, wykonanie - polecam.
Minimal   Tom Blachford Photographer Melbourne
Tu przykład fotografii, które bardzo dobrze oddają słowo Minimalizm:
minimal
minimal3
minimal4

więcej zdjęć:
Tom Blachford

Fotoblogi

W sieci można znaleźć wiele ciekawych fotoblogów, które istnieją dzięki tworzącym je ludziom. Ich zaletą jest możliwość obejrzenia rzeczy, sytuacji bądź ludzi oczami ich twórców. Często charakteryzuje je zupełnie inne spojrzenie, inne relacje z fotografowanym obiektem, nietypowy lub nieoklepany sposób przedstawienia modelu lub otaczającej fotografa rzeczywistości.
Wśród tych wielu znalazłem ciekawy blog Fostera Huntingtona “A Restless Transplant”, który powstał na bazie jego podróży: autor rzucił prace w Nowym Jorku, kupił starego VW i ruszył przed siebie.
Restless transplant
Innym równie zajmującym fotoblogiem jest stworzony przez Jeffa Lukera obraz przygód jego przyjaciół. Fotografie kultywują młodość i radość życia. Jeff pochodzi z Massachustetts, obecnie mieszka w Portland w Oregonie.
Youth
więcej...

Barwy ochronne


kolor (2)
kolor (1)

Ostrowo Młyn_polaroid

OM12
OM11
OM3
OM13
OM7
OM10

Maja

Maja_4_Collage

Na stole...

Kielich (4)Kielich (6)Kielich

Mniszek i Mak

MniszekMak _Collage

Majówka

Była chłodna ale ciekawa...spędzona na Woli w Poznaniu.
Majowka W_Collage
Majowka M_Collage
Ciekawe było nie tylko umundurowanie ale i zgromadzony na Woli sprzęt wojskowy.
Majowka N_Collage
...sprzęt nadawczo- odbiorczy...
Majowka Na_Collage
...narzędzia codziennego użytku wykorzystywane na froncie lub w koszarach...
Majowka G_Collage

Browar

browarbrowar2
browar1

Rynek

Rynek _CollageRynek (owoce)_Collage

Kwiaty

Garden1
Garden3Garden2

Ostrów Tumski

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce było kiedyś pierwszą siedzibą władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu również odbył się najprawdopodobniej chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała także pierwsza katedra chrześcijańska. Z przeprowadzonych w 2009 roku badań wynika niestety, że tylko 17% indywidualnych turystów z Polski i 1/3 zagranicznych zwiedzających Poznań odwiedziła Ostrów Tumski. Prawdopodobnie nie wiedzą bądź nie mają świadomości, że warto zwiedzić katedrę i zobaczyć gdzie pochowano pierwszych władców Polski. W podziemiach spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. Sama okolica jest ciekawa choć budynki mieszkalne w katastrofalnym stanie, okolice samej katedry są zaś bardzo zadbane.
Poznan5
Poznan3Poznan2
Poznan1

Maja w Parku

wiosna1wiosna2

Historia pewnej kamienicy

Zacznijmy od tego, że to Wrocław...piękne miasto z cudownymi kamienicami położonymi pośród nitek wodnych i kamiennych ulic. Ta kamienica nie jest niczym wyjątkowym, podobnie jak wiele innych jest zniszczona, zaniedbana ale właśnie i być może dlatego ma w sobie coś co przyciąga uwagę.
wro8
wro9
wro7
wro5
wro2

Wiosna daje znać o sobie

flowers
tulip1
tulip

Bloki

O blokach raczej nie wyrażamy się z uznaniem czy sympatią szczególnie tych z lat 60tych i 70tych - są jednak przykłady budynków, które nawet dziś stanowią ciekawą bryłę architektoniczną. Wychodząc z aparatem na spacer warto się przyjrzeć otaczającym nas zabudowaniom.
Bud2
Budynek przy ul Grójeckiej w Warszawie.
W latach 60tych elewacje budynków traktowano graficznie, każdy z budynków miał być osobną kompozycją plastyczną. Z zewnątrz bardzo ciekawie potraktowano układy balkonów i okien, wewnątrz mamy małe klitki i fatalne wykończenie. Kubiczne formy balkonów nadają rytm załamanym elewacjom budynków - są one nadal ozdobą miasta.
Nie wszystkie projekty były jednak tak przemyślane. Oto przykład “brzydactwa”:
Bud3
A poniżej kamienica przedwojenna - piękna forma i co najważniejsze nadal funkcjonalna.
Bud6

Graffiti

Grafiti1_Collage
Nie zawsze najwyższych lotów, często szpecą miasto, zdarzają się jednak inspirujące i ciekawe. Nawet to w jakim otoczeniu zostały stworzone, “nabazgrane” jest samo w sobie interesujące.
Wawa_Collage
Sądzę, że warto czasami spojrzeć na nie dłużej, zauważyć je bo wiele z nich “ukryte” jest gdzieś na podwórkach lub z tyłu budynków w bramach. Większość nie wnosi niczego ciekawego prócz koloru do szarych blokowisk, są jednak i takie które niosą ze sobą pewien przekaz. Na nie warto zwrócić uwagę...
Wawa3
Wojsko

Ukraina

Kijów latem, Kijów przed “rewolucją”...gorące i upalne miasto tętniące życiem - z tym właśnie kojarzy mi się Kijów. Ogromne różnice - bardzo drogie samochody, rozpadające się wraki aut, przepiękne stare kamienice i szare walące się blokowiska. Na mnie wrażenie zrobiło kilka rzeczy m.in. skoki do wody z mostu dziurawego jak rzeszoto, “sala gimnastyczna” pod chmurką z mnóstwem żelaznych zardzewiałych maszyn i liczną grupą ćwiczących, Dniepr przeogromna rzeka z licznymi dopływami oraz bardzo mili i sympatyczni ludzie.
Ukraina_Collage

Akcesoria Gariz

To pewnie jedne z piękniejszych i najlepiej wykonanych akcesoriów foto. Koreański producent Gariz projektuje doskonałej jakości pokrowce, paski i futerały, które podkreślają nie tylko formę aparatu ale nadają mu sznyt unikalności. Poniżej kilka przykładów przemyślanych projektów, są one bowiem nie tylko ładne ale i funkcjonalne.
Gariz1
Gariz2
Gariz3
Gariz4
Gariz_hand
Gariz_hand2

Skórzane, doskonale wykończone elementy, przemyślane funkcjonalnie pokrowce i paski będą ozdobą każdego aparatu. Gariz nie jest tani ale za jakość się płaci, tym bardziej, że kupując raz mamy przyjemność cieszyć oko ładnym przedmiotem przez długi okres czasu jego użytkowania.
więcej: na Gariz

Warsaw vs Poznan

IMG_0373
IMG_0380
IMG_0372

OMD-EM10 i nowa "stałka" 25mm od Olympusa

Nowy OMD-EM10 to supersmukły, lekki i wydajny aparat systemowy Olympusa, który celuje w mniej zasobne portfele fotografów co nie oznacza, że będzie on tani. Plasuje się między uznanymi: EM1 i EM5. W odróżnieniu od swoich braci posiada 3-osiową stabilizację obrazu i wbudowana lampę błyskową. Aparat jest także sprzedawany z nowym oprogramowaniem 2.0 dostępnym także dla pozostałych modeli OMD. Jedną z zalet nowego softu jest wprowadzenie ISO 100 - w menu widniejące jako ISO Low.

OMDEM10

Ponadto Olympus wprowadzi na rynek nowy stałoogniskowy obiektyw 25 mm F1.8. Na rynku ma być w sprzedaży od marca 2014 roku. Zapowiada się na świetny obiektyw w rozsądnej cenie, o ile jego jakość będzie porównywalna do np. 45 F1.8.
NC_F10_SLV_top_M2518_SLV-680x494

FujiFilm X-T1

Coraz więcej wiemy na temat nowego body od Fuji. X-T1 będzie bardzo przypominał modne obecnie aparaty w stylu retro (OMD-EM1 i Alfa R7, Nikon DF). Fuji Xt1_01
Z zapowiedzi aparat nie będzie tani, body szacowane jest na ok. 1300 USD to jedna z opcji cenowych gdyż znalazłem również inną 1800 USD. Być może ta druga cena zawiera także kitowy obiektyw. Aparat będzie wodo i pyłoszczelny, wiele funkcji wyciągniętych zostanie na korpus aparatu. Moim zdaniem wygląda świetnie.

fuji_x-t1_t02
Premiera nowego Fuji przewidziana jest na 28 stycznia.

Porównanie: Fuji X-E2, Sony A7 and Olympus E-M1

Szybkie ale ciekawe porównanie tych trzech aparatów - znajdziecie na stronie stevenhuffphoto.com
Dla osób szukających tego typu sprzętu świetny przewodnik.

FujiFilm wypuszcza bezlusterkowca

Fujifilm zamierza wypuścić na rynek bezlusterkowca wyglądem nawiązującego do klasycznych lustrzanek. Tym samym staje on w konkury z aparatami typu OMD-EM5 i M1 Olympusa oraz Sony Alfa7 i 7R. Data premiery to 28 stycznia. Aparat zapowiada się bardzo interesująco. Fuji
więcej na:
fuji X brand site

Znalezione: LenZcup Replica

Bardzo fajny prezent dla miłośników aparatów marki Nikon: LenZcup Replica Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8G ED Lens Thermo Cup, szczególnie przydatny na długie i chłodne plenery.
LenZcup Replica N24-70

B&W efekty Snapseed

Od momentu kiedy zainstalowałem na iPadzie oprogramowanie Snapseed, praca z tą aplikacją to czysta przyjemność. Program jest intuicyjny, szybki a co najważniejsze efekty pracy są bardzo ciekawe. Wykorzystując filtry można osiągnąć wspaniałe efekty przy czym iPad jest na tyle szybki (wersja 3), że kompletnie nie odczuwa się dyskomfortu używania go do obróbki zdjęć. Oczywiście używam go do zdjęć o wadze 4-5 MB, przy cięższych fotkach iPad nie dałby rady. Generalnie eksperymentowanie z wszelkimi ustawieniami, filtrami daje dużo przyjemności.
m5
Nie polecam autokorekcji ale za to możliwość manualnego poprawiania zdjęć jest ciekawa i działa zupełnie przyzwoicie. Świetnie sprawdza się wyostrzanie.
m2
Szczególnie upodobałem sobie miks filtrów Drama oraz Black&White, próbkowanie tych ustawień daje świetne efekty przy portrecie.
m3
Dodatkowo używam Tilt-Shift do osiągnięcia zadawalającego mnie efektu głębi i lekko wyostrzam w sekcji Details.
Polecam doświadczać Snapseed’a gdyż czasami zupełnie przez przypadek możemy osiągnąć doskonałe efekty przeróbki naszych zdjęć, które nabierają tym samym zupełnie innego wymiaru.

Zima na kolorowo

Lisc _Collage

Król jest jeden ....D800

Maja_smile
Maja_look 003

Portret

Maja_hair
Maja_zen

Tuż po ...Nowym Roku

S 006
S 010
S 009
S 011
Olympus OMD-EM5