Aperture bez dalszego wsparcia..

Apple ogłosiło, że nie będzie dalej wspierało swojego flagowego produktu przeznaczonego do katalogowania i obróbki zdjęć. Aperture zostanie zastąpione podobnie jak i iPhoto nowym produktem Photos, który pojawi się w najnowszej odsłonie systemu Mac OS X (Yosemite).
Nowe oprogramowanie ma się pojawić w przyszłym roku. Użytkownicy Aperture będą mieli możliwość migracji aktualnie używanych przez nich zbiorów zdjęć do Photos.
Szkoda, że Apple nie zamierza kontynuować rozwoju swojego oprogramowania do edycji zdjęć przeznaczonego dla bardziej zaawansowanych fotografów. Aperture uchodzi za konkurenta Lightrooma Adobe na platformy Mac OS, co prawda od dawna już nie uzyskało żadnej znaczącej aktualizacji ale nadal doskonale spełnia swoje zadanie. To trochę nie fair w stosunku do osób, które rozwinęły na bazie Aperture cały swój fotosystem obróbki zdjęć - szereg wtyczek działa wyłącznie z Aperture. Dodawać nie muszę, że wiele z nich kosztuje więcej niż sam produkt. Wstrzymanie rozwoju Aperture spowoduje, że dotychczasowi użytkownicy tego oprogramowania przejdą na konkurencyjne produkty a to będzie sie wiązało niestety z dodatkowymi kosztami. Niestety muszę to napisać, Apple coraz częściej wymusza na nas zmiany, które wiążą się z wydatkami - które jako użytkownicy jego produktów już ponieśliśmy a zmiany wymuszają dodatkowe.