Rogalin

Zakończenie roku szkolnego obchodziliśmy nieco wcześniej :) niż pozostałe szkoły. Postanowiliśmy pojechać do Rogalina, zjeść coś oraz pospacerować wśród zieleni. Tuż obok zabudowań pałacowych mieści się mała restauracja oferująca smaczne typowo polskie potrawy.

Rogalin_Collage

Z menu wybraliśmy bardzo dobry chłodnik, czerninę dla smakoszy :), tradycyjnego schabowego oraz przepyszne pierogi z jagodami. Warto spróbować….

Tuż obok mieści się barokowo-klasycystyczny pałac, park i wozownia pochodzące z XVIII w. W zespole pałacowym znajduje się kościół pw. św. Marcelina (dawniej kaplica hrabiów Raczyńskich). W podziemiach kościoła znajduje się mauzoleum Raczyńskich w którym spoczywa m.in. ciało hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który w latach 1979-1986 był prezydentem RP na uchodźstwie. Nad brzegiem Warty (w tzw. starorzeczu Warty) rosną dęby rogalińskie. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów, położone na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat.

Rogalin2_Collage