Mogilno: Classic Cars

Rajd Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej to swoisty fenomen na zabytkowej mapie Polski. Impreza organizowana przez zapaleńców poza głównym kalendarzem PZM co roku gromadzi około 100 pojazdów na trasie klasycznego rajdu turystycznego. Wśród przede wszystkim polskich aut rodzynek: volvo P1800s. W roku 1962 na ekrany TV wchodzi serial pt: "Święty", w którym Simon Templar porusza się samochodem Volvo P1800. Zaczyna się szaleństwo na samochód - każdy chce mieć taki sam jak Roger Moore. Auto piękne, też chciałbym go mieć.
collage_volvo
Wśród perełek, odrestaurowane Warszawy. Widać, że właściciele kochają te samochody.
collage_warszawa_in
collage_warszawa_out
Francuskie auta to przede wszystkim Citroen i Peugeot.
collage_cit
Brytyjczyków prezentował Mini i Morris.
collage_mini
collage_morris
Popularne i zawsze atrakcyjne - vw
collage_vw_out
collage_vw_r
Pośród klasyków m.in.: Syreny, Saab Sport.
collage_mix
Chętnych na przejazd starym Jelczem "Ogórkiem" było bardzo wielu.
collage_jelcz
Wsród klasyków Komar, Mz…
collage_1sladBloki

O blokach raczej nie wyrażamy się z uznaniem czy sympatią szczególnie tych z lat 60tych i 70tych - są jednak przykłady budynków, które nawet dziś stanowią ciekawą bryłę architektoniczną. Wychodząc z aparatem na spacer warto się przyjrzeć otaczającym nas zabudowaniom.
Bud2
Budynek przy ul Grójeckiej w Warszawie.
W latach 60tych elewacje budynków traktowano graficznie, każdy z budynków miał być osobną kompozycją plastyczną. Z zewnątrz bardzo ciekawie potraktowano układy balkonów i okien, wewnątrz mamy małe klitki i fatalne wykończenie. Kubiczne formy balkonów nadają rytm załamanym elewacjom budynków - są one nadal ozdobą miasta.
Nie wszystkie projekty były jednak tak przemyślane. Oto przykład “brzydactwa”:
Bud3
A poniżej kamienica przedwojenna - piękna forma i co najważniejsze nadal funkcjonalna.
Bud6

Obok nas pod innym kątem

bloks_Collage

To co nas otacza często bywa przez nas mijane i niezauważone. Nie zwraca naszej uwagi gdyż traktujemy to jak coś co istnieje w tym miejscu od dawna. Coś co wtopiło się w okolicę i podobnie jak i inne przedmioty czy budynki zniknęło…. przecież stara kamienica wcale nie musi przyciągać wzroku, budynek z lat 70tych nie jest wart uwagi ….a tymczasem warto się rozejrzeć i spojrzeć pod innym kątem.

Warszawa

_8130013

Z jednej strony miasto pięknieje z drugiej na każdym rogu widać walające się śmieci…

P8240010

…miasto na pewno zaskakuje...