Zakładanie działalności gospodarczej – jakie są koszty?

 

Koszty założenia działalności gospodarczej są uzależnione od branży w jakiej planujemy działać. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem jest wybór formy prawnej w jakiej firma ma funkcjonować.

 

 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą działalności. Proces rejestracji takiej firmy jest kompletnie bezpłatny. Do tego wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1, który należy złożyć do urzędu gminy lub miasta. Można to zrobić osobiście lub formą elektroniczną. Dopiero w trakcie prowadzenia działalności pojawiają się koszty z nią związane. Podstawowe koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to m.in. składki ZUS, gdzie w zależności od czasu prowadzenia działalności można płacić składkę preferencyjną (mały ZUS) lub standardową oraz podatki (dochodowy oraz VAT w zależności od formy rozliczenia lub branży).

 

 

Zakładanie działalności gospodarczej w formie spółki

Największe koszty mogą wystąpić w momencie doboru spółki jako działalności gospodarczej.

 

W momencie zakładania spółki, przede wszystkim należy uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który kosztuje 500 zł oraz dodatkowo 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zakładając firmę w formie spółki należy podpisać umowę cywilnoprawną lub zakłada się akt notarialny. To powoduje dodatkowe koszty w formie obowiązkowego podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% od wartości wkładu w spółce oraz koszt wynagrodzenia dla notariusza, gdzie stawki mogą być bardzo różne. W niektórych przypadkach przepisy wymagają dodatkowych umów w formie szczególnej, np. jeśli mamy do czynienia z założeniem spółki partnerskiej, obowiązkowa jest również forma aktu notarialnego. To generuje dodatkowe koszty, a maksymalne wynagrodzenie dla notariusza jest określona przez Ministerstwo Finansów i jest uzależniona od wysokości kapitału.

 

Wśród rodzajów spółek, założenie spółki z o. o. wiąże się z najniższym kapitałem początkowym jaki należy wpłacić – jest to 5000 zł

 

Opłaty przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Wymienione koszty występują przy zakładaniu działalności gospodarczej, jednak należy mieć na uwadze dodatkowe koszty, m.in.:

 

  • koszty księgowości lub programu księgowego,
  • pieczątka firmowa,
  • obsługa konta firmowego.

I inne

 

Na rynku obecnie jest wiele firm wspierających nowych przedsiębiorców i w wielu przypadkach można zminimalizować koszty zakładania działalności gospodarczej właściwie do zera. Zanim rozpocznie się swoją przygodę z działalnością gospodarczą należy mocno przemyśleć wybór formy prawnej, ponieważ to ona determinuje wysokość kosztów prowadzenia działalności. Zapraszamy również do lektury artykułu o rodzajach usług, z których można skorzystać w celu finansowania przedsiębiorstwa.

Podobne porady

Czym jest limit faktoringowy?

Czym jest limit faktoringowy – na jakiej podstawie przyznawana jest jego wysokość i jakie płyną z niego korzyści dla przedsiębiorcy?

Co to jest faktoring i na czym polega?

Wyjaśniamy czym jest faktoring i jak może przydać się w Twoim biznesie

Ugoda z dłużnikiem – sposoby na jej zawarcie

Sposoby na zawarcie ugody z dłużnikiem. Dlaczego warto i o czym należy pamiętać? Zapraszamy do lektury artykułów ze strony Bazy Wiedzy.

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt