Ugoda z dłużnikiem – sposoby na jej zawarcie

 

Zdarzają się różne sytuacje biznesowe, również te przykre, kiedy przedsiębiorca jest zmuszony do dochodzenia swoich roszczeń wobec dłużnika. Większość wierzycieli woli unikać drogi sądowej, co jest czasochłonne i często również kosztowne, dlatego dobrym wyborem może być zawarcie pozasądowej ugody z dłużnikiem.

 

 

→ Pobierz bezpłatnego e-booka i sprawdź, jak budować silną relację biznesową, stosując faktoring

 

Dlaczego warto zawrzeć ugodę z dłużnikiem?

Zawarcie ugody, przede wszystkim, to dużo szybsze rozwiązanie. Na drodze sądowej możemy dochodzić swoich roszczeń nawet latami, a w przypadku, gdy po obu stronach sporu istnieje wola jego polubownego rozwiązania, może to nastąpić znacznie szybciej. Ponadto droga sądowa generuje dodatkowe koszty, na które nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. Należy zapłacić m.in. za wytoczenie powództwa i kwota ta będzie uzależniona od wysokości roszczenia. Niezbędna może okazać się być pomoc prawna, za którą również trzeba będzie zapłacić.

 

Umowa ugody z dłużnikiem

Jeśli decydujemy się na umowę ugody z dłużnikiem, musimy pamiętać o elementach, które obowiązkowo muszą znaleźć się w takiej umowie, ze względu na to, żeby była ważna, wiążąca i stanowiła podstawę prawną.

 

Należy również określić strony umowy zawarcia ugody, czyli zastosowanie terminów „dłużnik” oraz „wierzyciel”. Tutaj trzeba precyzyjnie określić, kto jest zobowiązany do spłaty oraz kto się jej domaga.

 

Ponadto należy pamiętać o właściwej reprezentacji obu stron, ponieważ jeśli podpiszemy ugodę z osobą nieupoważnioną lub bez pełnomocnictwa, taka ugoda będzie nieważna

 

Kolejną bardzo istotną rzeczą podczas podpisywania ugody z dłużnikiem jest oświadczenie dłużnika, gdzie uznaje on fakt, że jego zadłużenie faktycznie ma miejsce.

 

Sposoby zawarcia ugody z dłużnikiem

Najpopularniejszymi sposobami zawarcia ugody są:

 

  1. Rozłożenie długu na raty. Tutaj należy ściśle określić liczbę rat, częstotliwość spłat (harmonogram), wartość każdej z rat.
  2. Wydłużenie terminu płatności. Tutaj ważne jest określenie daty ostatecznej spłaty długu oraz jego kwotę.
  3. Umorzenie odsetek. W tym przypadku, należy określić wartość długu po odliczeniu odsetek.
  4. Wstrzymanie naliczania dalszych odsetek. Tutaj określamy wartość długu do momentu zawarcia ugody oraz termin spłaty.
  5. Dodatkowe zabezpieczenia dla roszczeń wierzyciela, np. zastaw, poręczenie, weksel.

Należy pamiętać, że zawarcie ugody z dłużnikiem jest dobrowolne, co oznacza, że obie strony muszą być zgodne co do przystąpienia do umowy i jej warunków. Żadna ze stron nie powinna być zmuszana do przyjęcia określonego rozwiązania.

 

Mimo wszystko warto dążyć do zawarcia ugody, ponieważ dużo lepiej wpływa to na pozytywne relacje biznesowe, oraz unikamy wysokich kosztów sądowych.


New call-to-action

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj