Cesjonariusz to podmiot, który wskutek cesji nabywa prawa i obowiązki związane z przedmiotem umowy. Żeby jednak dobrze zrozumieć pojęcie cesjonariusza, warto zapoznać się również z innymi pojęciami towarzyszącymi cesji – w niniejszym artykule tłumaczymy, kto i w jakich przypadkach może zostać cesjonariuszem, kogo nazywamy cedentem, a także czego może dotyczyć cesja.
O cesji mówimy wówczas, kiedy osoba fizyczna lub prawna przekazuje na inną osobę fizyczną lub prawną prawa i obowiązki wynikające ze świadczenia lub korzystania z usług czy też istniejących wierzytelności. Cesji można dokonać drogą sprzedaży lub na innych określonych warunkach.
W bardzo prostych słowach możemy to określić również jako przepisanie umowy na różne usługi czy też wierzytelności na inną osobę. Wskutek cesji strona kupująca lub przejmująca nabywa wszystkie prawa i obowiązki, jakie wynikają ze świadczenia usług lub istniejących wierzytelności, m.in. nabywa prawo do czerpania korzyści, zobowiązuje się do ponoszenia kosztów czy wykonywania czynności wynikających z umowy.
Cesji dokonuje się w wielu przypadkach, które mogą obejmować świadczenie różnorodnych usług lub posiadanie wierzytelności względem innych podmiotów. O cesji wierzytelności mówimy często w przypadku odsprzedaży zobowiązań finansowych jednego przedsiębiorstwa wobec innej firmy. Cesja może dotyczyć również umów kredytowych, ubezpieczeń czy np. świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Cesjonariuszem nazywamy osobę fizyczną lub prawną, która drogą kupna lub na innych warunkach ustalonych w cesji nabywa prawa i obowiązki, jakie wynikają z umowy będącej jej przedmiotem lub też wierzytelności. Przykładem cesjonariusza może być na przykład podmiot, który odkupuje od innej firmy jej wierzytelności względem innego przedsiębiorstwa. Cesjonariusz może także nabywać prawa do owych wierzytelności, odkupując je od firmy, która ma prawo roszczenia ich od swoich wierzycieli. Cesjonariusz może także nabywać prawa do tego, by świadczone były mu dane usługi.
Drugą stronę cesji, a więc podmiot zbywający prawa i obowiązki wynikające z umowy lub posiadania wierzytelności, nazywamy cedentem.
Na co dzień dochodzi do licznych cesji różnego rodzaju umów, w których cesjonariuszami są zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Dotyczą one często kredytów hipotecznych, umów ubezpieczeniowych, skupywania wierzytelności czy np. umów o usługi telekomunikacyjne.
Na koniec warto dodać, że cesjonariusz bierze na siebie również pełne ryzyko związane z przedmiotem cesji, np. niewypłacalność wierzyciela czy inne potencjalne czynniki, które wiązałyby się z ryzykiem strat finansowych lub koniecznością ponoszenia pewnych kosztów.
Zadzwoń
Napisz
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00
Zamów kontakt