Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku minut.

Ile warte jest Twoje bezpieczeństwo? Czy faktoring z przejęciem ryzyka jest drogi?

Czy faktoring z przejęciem ryzyka jest drogi

Faktoring pełny, czyli usługa, w której faktor przejmuje na siebie ryzyko braku płatności kontrahenta, jest nieco droższą odmianą faktoringu. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto z niego skorzystać: „Skoro mam tyle płacić, to muszę wiedzieć, czy warto!”. Oczywiście warto… na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie – co stanie się, jeżeli Twój kontrahent nie zapłaci za dostarczony już towar lub usługę? Czy konsekwencje będą większe niż koszt faktoringu pełnego? Sprawdźmy, czy faktoring pełny naprawdę jest taki drogi.

Czym jest faktoring pełny?

Faktoring pełny (inaczej faktoring bez regresu) to usługa, która zakłada przejęcie przez faktora ryzyka braku płatności (w tym niewypłacalności) kontrahenta. Przejęcie ryzyka oczywiście kosztuje, a sam proces badania kontrahenta jest nieco dłuższy i dokładniejszy. W zamian przedsiębiorca otrzymuje pewność i bezpieczeństwo obrotu, które są wyjątkowo ważnymi atrybutami zdrowego biznesu i decyduje o istnieniu firmy w średnim jej okresie.

W jakich sytuacjach zaleca się skorzystanie z faktoringu bez regresu? Faktoring pełny polecany jest szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy nawiązują współpracę biznesową z nowymi kontrahentami. Jeśli obawiają się sytuacji, w której okaże się, że będą mieli oni problem ze spłatą należności. Korzystając z faktoringu bez regresu, przenoszą ryzyko nieotrzymania zapłaty na faktora, a co za tym idzie, minimalizują ryzyko powstania zatoru płatniczego oraz – ostatecznie – utraty płynności finansowej i bankructwa.

Faktoring pełny to nieco droższa wersja faktoringu niepełnego. Wyższa cena tego rozwiązania jest związana z tym, że faktor dodatkowo przejmuje na siebie ryzyko, a więc staje się – w zamian za opłatę – podmiotem zabezpieczającym obrót handlowy swojego klienta. Przejęcie ryzyka poprzedza odpowiednie oszacowanie jego skali w relacji handlowej z danym kontrahentem.

Konieczność oszacowania ryzyka sprawia, że do zawarcia umowy faktoringu bez regresu wymagane jest przedstawienie dokumentów dotyczących zarówno własnej firmy, jak i kontrahenta (o ile faktor nie może sam ich zdobyć). To na ich podstawie firma faktoringowa dokonuje oceny sytuacji finansowej dłużnika handlowego oraz ryzyka związanego z transakcją, co umożliwia określenie ostatecznych kosztów faktoringu.

Czy faktoring pełny jest drogi?

Faktoring pełny bardzo często funkcjonuje w świadomości przedsiębiorców jako najdroższy rodzaj faktoringu. Po pierwsze nie zawsze jest najdroższy, bo koszt tego rozwiązania zależy wprost od ryzyka transakcji. Po drugie – przyjmując, że z reguły jest droższy od „zwykłego” faktoringu – warto jednak zadać sobie pytanie, czy faktycznie jest tak drogi? Aby na nie odpowiedzieć, należy zastanowić się, co dla firmy można oznaczać sytuacja, kiedy jeden czy kilku kontrahentów znacznie opóźni się lub wcale nie zapłaci za wykonane już dostawy?

W większości przypadków bezpowrotna utrata zapłaty za towary i usługi w najlepszym przypadku oznacza dla firmy dość spore problemy płynnościowe (opóźnienia w płatności swoich zobowiązań handlowych i publicznoprawnych, wynagrodzeń dla pracowników etc.), a w najgorszym upadłość i bankructwo, a więc definitywne zakończenie działalności czegoś, co bardzo często było całym naszym życiem. I tylko dlatego, że z fakturami (wierzytelnościami) nie postąpiliśmy dokładnie tak samo, jak z innymi składnikami majątku firmy i ich nie ubezpieczyliśmy.

Jak pokazują badania jeden czy dwóch nierzetelnych kontrahentów jest w stanie zachwiać i nawet przewrócić potencjalnie najzdrowsze przedsiębiorstwo.

Spójrzmy zatem, co w tym kontekście oznacza posiadanie zabezpieczenia w postaci faktoringu pełnego – brak zapłaty przez kontrahenta należności w umówionym terminie lub jego upadłość oznacza utratę jedynie 10% wartości, podczas gdy całe 90% kwoty pozostaje w dyspozycji klienta, który skorzystał z faktoringu.

Co więcej – w ramach faktoringu pełnego – wspomniane wcześniej 90% wartości faktury jest wypłacane klientowi zaraz po przekazaniu faktury do faktoringu, a więc na długo przed momentem, kiedy możemy stwierdzić czy kontrahent ją zapłaci, czy też nie. Inaczej jest w przypadku odszkodowania – kiedy kwota ta jest płacona dopiero po stwierdzeniu faktu niewypłacalności tego kontrahenta.

A zatem klient usługi faktoringu pełnego dysponuje środkami od samego początku do samego końca bez ryzyka utraty płynności finansowej. W tym kontekście – kiedy połączymy zalety możliwości uzyskania dużo wcześniej płatności z faktury z pozbyciem się niebezpieczeństwa braku jego zapłaty – okazuje się, że faktoring pełny nie tylko nie jest drogi, ale pozwala bezpiecznie realizować wyższe marże handlowe.

Nie bez powodu jego popularność rośnie z roku na rok i już teraz jego udział na rynku faktoringowym w Polsce przewyższa udział faktoringu niepełnego (bez przejęcia ryzyka).

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu pełnego?

Poprzedni akapit pokazuje, że decyzja o skorzystaniu z faktoringu pełnego może uchronić przed ogromnymi stratami. Co więcej, ich konsekwencje oddziałują na sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz jego bliższe i dalsze otoczenie.

Brak zapłaty należności ze strony kontrahenta może skutkować brakiem środków na pokrycie własnych zobowiązań (np. wobec instytucji takich jak ZUS, US czy banki, partnerów biznesowych oraz pracowników), a co za tym idzie skutkować nałożeniem kar, czy zerwaniem współpracy.

Zator płatniczy, który może poważnie zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa to również jeden z czynników, który w najgorszym wypadku doprowadzi do bankructwa. Brak zapłaty ze strony kontrahenta lub nawet wyraźne opóźnienie z jego strony może skutkować również brakiem środków na dalsze inwestycje. Długoterminowo może się to okazać bardzo bolesne, ponieważ w biznesie liczy się przede wszystkim rozwój i uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej.

Skorzystanie z faktoringu pełnego sprawia, że faktor wypłaca przedsiębiorcy środki nawet w dniu podpisania umowy, co powoduje, że firma może korzystać z pojawiających się okazji biznesowych. Dysponowanie odpowiednim środkami pozwala przedsiębiorcy czuć się bezpiecznie i podejmować kluczowe decyzje ze świadomością, że go stać na dane rozwiązanie.

Podsumowanie

Faktoring pełny to rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy spać spokojnie. Przekazanie ryzyka niewypłacalności kontrahenta faktorowi zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia działalności, a także umożliwia podejmowanie inwestycji z myślą o rozwoju biznesu. Niezwłoczne przekazanie środków przez faktora sprawia, że znów mogą zacząć pracować.

Koszt faktoringu pełnego w rzeczywistości nie jest wysoki. Odpowiada korzyściom, które w zamian uzyskuje Twoja firma. Przekonaj się w praktyce, ile wart jest Twój spokojny sen.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest faktoring pełny i kiedy warto z niego skorzystać?

Faktoring pełny, znany również jako faktoring bez regresu, to usługa finansowa, w której faktor przejmuje ryzyko braku płatności od kontrahenta przedsiębiorcy. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które nawiązują współpracę z nowymi partnerami i obawiają się ryzyka niewypłacalności tych kontrahentów. Faktoring pełny minimalizuje ryzyko zatorów płatniczych i chroni płynność finansową firmy, a także zapewnia bezpieczeństwo transakcji handlowych.

Czy faktoring pełny jest drogi i jakie są jego korzyści?

Koszt faktoringu pełnego zależy od ryzyka transakcji i choć może być wyższy niż w przypadku faktoringu niepełnego, warto zastanowić się nad jego korzyściami. Faktoring pełny zapewnia bezpieczeństwo płynności finansowej, eliminując ryzyko nieotrzymania płatności od kontrahentów. Umożliwia to firmie uniknięcie poważnych problemów finansowych, które mogą pojawić się w wyniku braku zapłaty za dostarczone towary lub usługi. W perspektywie długoterminowej, faktoring pełny może okazać się bardziej opłacalny, zapewniając stabilność finansową i umożliwiając dalszy rozwój firmy.

Dlaczego warto rozważyć skorzystanie z faktoringu pełnego?

Wybór faktoringu pełnego jest szczególnie zalecany dla firm, które chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahentów. Faktoring ten zapewnia nie tylko bieżącą płynność finansową poprzez szybką wypłatę środków za faktury, ale również ochronę przed ryzykiem braku zapłaty. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy firma planuje większe inwestycje lub nawiązuje nowe, potencjalnie ryzykowne relacje biznesowe. Faktoring pełny pozwala na bezpieczne i stabilne prowadzenie działalności, niezależnie od kondycji finansowej kontrahentów.

Chcesz z nami porozmawiać?

Chcesz z nami porozmawiać?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

+48 800 500 600
+48 22 130 21 30

Infolinia czynna: poniedziałek - piątek,  9:00 - 17:00

Wolisz kontakt mailowy?

Wolisz kontakt mailowy?

Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!

kontakt@faktoria.pl

Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.