Długie terminy płatności faktury – jak sobie z nimi poradzić?

 

Długie terminy płatności faktury to bolączka dla przedsiębiorcy, ponieważ pieniądze za wykonane usługi lub sprzedaż towarów są zamrożone nawet na kilka miesięcy, a można by je przeznaczyć na spłatę zobowiązań, nowe inwestycje, czy po prostu wydać pensje pracownikom. Zaległości w płatności faktur mogą znacznie zaburzyć płynność finansową firmy i doprowadzić do zadłużeń a nawet bankructwa.

 

→ Skontaktuj się z naszym ekspertem i dowiedz się, jak
faktoring może zadbać o Twoją płynność finansową

 

 Realia płatności za faktury

 

Według raportu „Badanie płatności w Polsce 2018” firmy Coface aż 9 na 10 firm doświadczyło opóźnień w płatnościach a średnia data płatności za faktury w Polsce wynosi 2 miesiące i niestety jest to tendencja wzrostowa. Problem niezapłaconymi fakturami jest wyraźny w wielu branżach. Przede wszystkim narażone na opóźnienia w płatności faktur są branże transportowe, metalurgiczne, budowlane, a także branża reklamowa.

 

Opóźnienia w płatnościach za fakturę - konsekwencje zatorów płatniczych

 

Brak płatności za fakturę oznacza brak środków na dalsze prowadzenie firmy i koszty, które ciężko jest pokryć. Przedsiębiorca sprzedając towary czy usługi najpierw sam musiał w nie zainwestować poprzez zakupy czy koszty związane z produkcją czy dostawcami, następnie opłacić pracownika a na końcu odprowadzić podatki. Taki ogrom wydatków może doprowadzić do poważnych problemów finansowych, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw. To również wpływa na utratę konkurencyjności, brak środków na inwestycje oraz pogorszone relacje biznesowe z dostawcami.

 

Jak utrzymać płynność finansową?

 

Przedsiębiorca w pierwszej kolejności powinien starannie zestawić kondycję finansową firmy względem zamrożonych na dłuższy okres środków. Poprzedzając ten krok należy również odpowiednio zweryfikować kontrahenta, od którego oczekujemy zapłaty,  pod kątem jego moralności płatniczej. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, że jest taka możliwość, która może uchronić ich przed ryzykiem utraty płynności finansowej. Faktoria wraz ze swoimi klientami, przedsiębiorcami z sektora MŚP stworzyła produkt, który pozwoli uchronić się przed takim ryzykiem – Bezpieczny Kontrahent, który pozwala na szybkie sprawdzenie partnera biznesowego pod kątem wypłacalności.

 

W momencie gdy występują opóźnienia w płatności faktur, a nie mamy zaufania do kontrahenta należy jak najszybciej podjąć kroki windykacyjne – im szybciej, tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy.

 

Faktoring jako szansa na finansowanie faktur

 

Faktoring pozwala rozwiązać problemy z płynnością finansową oraz uniknąć a ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Dzięki temu można błyskawicznie otrzymać płatność za fakturę (w części lub całości). Należy zwrócić również uwagę, że faktoring nie zadłuża firmy i nie wpływa na obciążenie limitu kredytowego. Ponadto firmy takie jak Faktoria, prowadzą tzw. miękką windykację i wspierają przedsiębiorców w odzyskiwaniu należności.

 

Długie terminy płatności za fakturę są w polskim biznesie są normą, dlatego należy uważnie dobierać swoich kontrahentów oraz należy rozważyć dostępne rozwiązania finansowe, które pozwolą uniknąć ryzyka utraty płynności finansowej.


New call-to-action

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj