Faktury z odległymi terminami płatności i opóźnienia w ich opłacaniu przez partnerów biznesowych, spędzają sen z powiek właścicielom tysięcy przedsiębiorstw. Problem jest o tyle poważny, że nieterminowe płatności za wystawione faktury mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej, a w dalszej konsekwencji do upadku firmy. Rozwiązaniem na to powszechne zjawisko jest faktoring z przejęciem ryzyka. Czym jest faktoring pełny i jak go uwzględnić w strategii finansowej firmy? Sprawdź.
Na wstępie kilka krótkich definicji, które pozwolą na pełne zrozumienie faktoringu:
Faktoring to usługa świadczona przez faktora, która polega na wykupie faktur od klienta (faktorant), będącego dostawcą towarów lub wykonawcą usług na rzecz swoich kontrahentów.
Ideą powstania usługi faktoringu była likwidacja zatorów płatniczych, poprzez umożliwienie bieżącego finansowania działalności firmy. Przedsiębiorca może realizować swoje zobowiązania bez obawy o utratę płynności finansowej, poprzez eliminację uzależnienia od nierzetelnych kontrahentów, którzy nie opłacają swoich faktur w ogóle lub robią to z dużym opóźnieniem.
Świadczenie usługi faktoringowej następuje w momencie przekazania przez klienta do faktora wybranych faktur, zanim upłynie termin ich płatności. Faktor nie czekając na upływający termin płatności faktury, wypłaca pieniądze za nie od razu bezpośrednio na konto firmowe klienta (faktoranta). Kontrahent w tej sytuacji jest zobowiązany dokonać płatności za fakturę już na konto faktora, który staje się tym samym stroną.
W zależności od wynegocjowanych warunków umowy, na konto przedsiębiorcy, po spełnieniu określonych kryteriów, może wpłynąć od 75 do nawet 90% wartości przekazanej do finansowania faktury.
Istnieje jednak pewne ryzyko, że kontrahent nie wywiąże się z obowiązku zapłaty, czyli nie zapłaci za fakturę w terminie lub będzie zwlekał z jej opłaceniem. W takiej sytuacji skutecznym narzędziem jest faktoring z przejęciem ryzyka.
Mimo że polski system prawny przewiduje ochronę przedsiębiorców, wprowadzając do obiegu prawnego stosowne narzędzia, praktyka pokazuje, że w wielu wypadkach jest to działanie nieskuteczne.
Faktoring pełny niejako wyręcza organy państwa, gwarantując ochronę przedsiębiorcom na wypadek braku zapłaty ze strony ich kontrahentów.
Faktoring z przejęciem ryzyka niewypłacalności zapobiega wystąpieniu po stronie faktoranta negatywnych skutków wynikających z braku woli zapłaty za przekazaną fakturę lub możliwości współpracy ze strony kontrahenta.
Kwestie formalne związane z zaległościami płatniczymi (egzekwowanie płatności i windykacja), na podstawie umowy o faktoring z przejęciem ryzyka niewypłacalności odbiorcy, pozostają po stronie faktora.
Faktoring ma wiele rodzajów, a wybór formy umowy faktoringu może być podyktowany szeregiem warunków. Rodzaj faktoringu będzie więc zależeć od rodzaju świadczonej usługi, oceny ryzyka niewypłacalności kontrahenta, profilu jego działania, a nawet od tego, czy kontrahent ma mieć świadomość podejmowanych przez przedsiębiorcę działań faktoringowych, czy też nie.
W tym kontekście linia podziału pomiędzy poszczególnymi formami faktoringu będzie przebiegała następująco:
o Faktoring według przejęcia ryzyka;
o Faktoring według rodzaju kontrahenta;
o Faktoring według rodzajów cesji wierzytelności.
W tym artykule omówimy pierwszą grupą usług, czyli faktoring według przejęcia ryzyka, w skład którego wchodzą:
W odróżnieniu od faktoringu z przejęciem ryzyka, w ramach którego to firma faktoringowa zajmuje się rozwiązaniem problemów związanych z procesem wyegzekwowania płatności za faktury od kontrahenta, to w przypadku faktoringu niepełnego ostateczne ryzyko takiej sytuacji nie leży po stronie faktora, choć ten – w umówionym czasie – zajmuje się profesjonalnym inkasowaniem zapłaty, ale po stronie samego klienta.
Jednak instytucja finansowa nie rezygnuje z weryfikacji kontrahenta. Faktor, zawsze w ramach swojej działalności oferuje usługi weryfikacyjne kontrahentów.
Uwaga! Wszelkie informacje dotyczące rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, dane teleadresowe, przebieg oraz rzetelność finansowa nie są objęte tajemnicą.
Faktoring niepełny polecany jest przedsiębiorcom, którzy potrafią samodzielnie dokonać oceny stanu finansów swoich partnerów biznesowych. Innymi słowy, darzą ich zaufaniem, które jest podstawą ich partnerskiej współpracy.
Faktoring pełny zalecany jest szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy rozpoczynają współpracę z nowymi partnerami biznesowymi, co do których nie mają jeszcze wyrobionej opinii i nie chcą mieć kłopotów finansowych wynikających z opóźnień w regulowaniu płatności.
Niektórzy przedsiębiorcy, czasami z różnych powodów, nie są w stanie podjąć ostatecznej decyzji o wyborze konkretnej usługi faktoringu. Mogą w tym wypadku skorzystać ze współpracy z instytucją finansową, zawierając umowę o faktoringu mieszanym.
W takim przypadku ryzyko podejmowane przez faktora jest ograniczone do wysokości kwoty określonej w umowie. Po przekroczeniu sumy granicznej odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, na którego barkach spoczywa obowiązek spłaty należność z faktury.
Umowa faktoringowa jest dokumentem cywilno-prawnym. Co oznacza, że nie ma absolutnie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o obszar świadczenia usługi i zakresu podejmowanych działań, a także ich rodzajów. To ważne, ponieważ klient nie ma obowiązku ograniczania się do jednej usługi w ramach danej umowy.
Nawiązując współpracę z instytucją finansową, warto dokładnie sprawdzić i poddać ocenie wachlarz usług świadczonych w obrębie szeroko rozumianych działań faktoringowych. Może to być na przykład monitoring spływu należności, windykacja, administracja itp.
Warto pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze – zakresy usług poszczególnych faktorów będą się od siebie różnić. Po drugie – pośpiech nie jest odpowiednim doradcą, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse.
Zadzwoń
Napisz
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00
Zamów kontakt