Zakładanie działalności gospodarczej – jakie są koszty?

 

Koszty założenia działalności gospodarczej są uzależnione od branży w jakiej planujemy działać. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem jest wybór formy prawnej w jakiej firma ma funkcjonować.

 

 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą działalności. Proces rejestracji takiej firmy jest kompletnie bezpłatny. Do tego wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1, który należy złożyć do urzędu gminy lub miasta. Można to zrobić osobiście lub formą elektroniczną. Dopiero w trakcie prowadzenia działalności pojawiają się koszty z nią związane. Podstawowe koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to m.in. składki ZUS, gdzie w zależności od czasu prowadzenia działalności można płacić składkę preferencyjną (mały ZUS) lub standardową oraz podatki (dochodowy oraz VAT w zależności od formy rozliczenia lub branży).

 

 

Zakładanie działalności gospodarczej w formie spółki

Największe koszty mogą wystąpić w momencie doboru spółki jako działalności gospodarczej.

 

W momencie zakładania spółki, przede wszystkim należy uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który kosztuje 500 zł oraz dodatkowo 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zakładając firmę w formie spółki należy podpisać umowę cywilnoprawną lub zakłada się akt notarialny. To powoduje dodatkowe koszty w formie obowiązkowego podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% od wartości wkładu w spółce oraz koszt wynagrodzenia dla notariusza, gdzie stawki mogą być bardzo różne. W niektórych przypadkach przepisy wymagają dodatkowych umów w formie szczególnej, np. jeśli mamy do czynienia z założeniem spółki partnerskiej, obowiązkowa jest również forma aktu notarialnego. To generuje dodatkowe koszty, a maksymalne wynagrodzenie dla notariusza jest określona przez Ministerstwo Finansów i jest uzależniona od wysokości kapitału.

 

Wśród rodzajów spółek, założenie spółki z o. o. wiąże się z najniższym kapitałem początkowym jaki należy wpłacić – jest to 5000 zł

 

Opłaty przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Wymienione koszty występują przy zakładaniu działalności gospodarczej, jednak należy mieć na uwadze dodatkowe koszty, m.in.:

 

  • koszty księgowości lub programu księgowego,
  • pieczątka firmowa,
  • obsługa konta firmowego.

I inne

 

Na rynku obecnie jest wiele firm wspierających nowych przedsiębiorców i w wielu przypadkach można zminimalizować koszty zakładania działalności gospodarczej właściwie do zera. Zanim rozpocznie się swoją przygodę z działalnością gospodarczą należy mocno przemyśleć wybór formy prawnej, ponieważ to ona determinuje wysokość kosztów prowadzenia działalności. Zapraszamy również do lektury artykułu o rodzajach usług, z których można skorzystać w celu finansowania przedsiębiorstwa.

Podobne porady

Cesja wierzytelności – czym jest?

Umowa cesji wierzytelności jest kluczowym aspektem związanym z umową faktoringową. Jest to nic innego jak przeniesienie uprawnień do wierzytelności z wierzyciela na nabywcę.

Umowa faktoringu

Na czym polega umowa faktoringu? Jak jest zawierana oraz kogo dotyczy? Jakie są główne założenia umowy faktoringu?

Czym jest finansowanie zakupów?

Przedsiębiorca mający zatory płatnicze zwykle, w pierwszej kolejności powinien postarać się o fundusze dla firmy poprzez sfinansowanie swojego łańcucha dostaw ponieważ to podstawa do prowadzenia zdrowego biznesu. 

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt