Zakładanie działalności gospodarczej – jakie są koszty?

 

Koszty założenia działalności gospodarczej są uzależnione od branży w jakiej planujemy działać. Ponadto bardzo ważnym czynnikiem jest wybór formy prawnej w jakiej firma ma funkcjonować.

 

ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

 

→ Kliknij TUTAJ i pobierz nasz poradnik - jak zachować płynność finansową w  firmie

 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą działalności. Proces rejestracji takiej firmy jest kompletnie bezpłatny. Do tego wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1, który należy złożyć do urzędu gminy lub miasta. Można to zrobić osobiście lub formą elektroniczną. Dopiero w trakcie prowadzenia działalności pojawiają się koszty z nią związane. Podstawowe koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to m.in. składki ZUS, gdzie w zależności od czasu prowadzenia działalności można płacić składkę preferencyjną (mały ZUS) lub standardową oraz podatki (dochodowy oraz VAT w zależności od formy rozliczenia lub branży).

Zakładanie działalności gospodarczej w formie spółki

Największe koszty mogą wystąpić w momencie doboru spółki jako działalności gospodarczej.

W momencie zakładania spółki, przede wszystkim należy uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który kosztuje 500 zł oraz dodatkowo 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zakładając firmę w formie spółki należy podpisać umowę cywilnoprawną lub zakłada się akt notarialny. To powoduje dodatkowe koszty w formie obowiązkowego podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% od wartości wkładu w spółce oraz koszt wynagrodzenia dla notariusza, gdzie stawki mogą być bardzo różne. W niektórych przypadkach przepisy wymagają dodatkowych umów w formie szczególnej, np. jeśli mamy do czynienia z założeniem spółki partnerskiej, obowiązkowa jest również forma aktu notarialnego. To generuje dodatkowe koszty, a maksymalne wynagrodzenie dla notariusza jest określona przez Ministerstwo Finansów i jest uzależniona od wysokości kapitału.

Wśród rodzajów spółek, założenie spółki z o. o. wiąże się z najniższym kapitałem początkowym jaki należy wpłacić – jest to 5000 zł. Kolejnym plusem tego typu rozwiązania jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez firmę – odpowiada za nie wyłącznie spółka, a nie wspólnicy.

Opłaty przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Wymienione koszty występują przy zakładaniu działalności gospodarczej, jednak należy mieć na uwadze dodatkowe koszty, m.in.:

  • koszty księgowości lub programu księgowego,
  • pieczątka firmowa,
  • obsługa konta firmowego.

Wszystkie koszty związane z prowadzeniem własnej firmy możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są opłaty administracyjno-skarbowe, obowiązkowe, płacone przez każdego przedsiębiorcę. Ich kwota różni się w zależności od wybranej formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Drugą kategorią są bieżące koszty prowadzenia firmy, które uzależnione są od formy oraz skali biznesu.

Opłaty administracyjno-skarbowe – ile wynoszą?

Na te opłaty składają się głównie podatki, składki na ubezpieczenia społeczne oraz w niektórych przypadkach wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Niestety koszty te bardzo obciążają przedsiębiorców i potrafią odstraszyć od założenia własnej działalności. Jednak trzeba pamiętać, że temat podatków i składek ZUS nie jest skomplikowany. Można je obliczyć w specjalnych programach lub skorzystać z pomocy biura podatkowego,  rachunkowego.

Podatek dochodowy

Państwo opodatkowuje nasz dochód – jest nim przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W zależności od formy prawnej biznesu można opodatkować go na cztery różne sposoby. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową możesz skorzystać z podatku dochodowego od osób fizycznych – inaczej mówiąc podatku PIT. Podatkiem CIT – od osób prawnych – rozliczają się np. spółki z o.o., spółki akcyjne. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (RPE) to forma rozliczeń dla osób fizycznych i spółek osobowych spełniających określone warunki. Istnieje również rozliczanie poprzez kartę podatkową, z której korzystają zazwyczaj osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych, prowadzących firmę w bardzo małej skali.

Podatek VAT

Stawka VAT wynosi obecnie 23%, stosowana jest przy sprzedaży towarów i usług na terenie całego kraju oraz przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (jeśli nie ma aktywnego numeru VAT kontrahenta z obszaru Unii Europejskiej) i eksporcie towarów (gdy brakuje dokumentu celnego wywozu z terytorium Polski). Inną stawką VAT jest 8%, dotyczy ona owoców ziarnkowych i pestkowych, chili czy gałki muszkatołowej oraz 5% - na artykuły żywnościowe, książki na wszystkich nośnikach fizycznych i czasopisma. Możemy spotkać się również ze stawką VAT 7% w przypadku zakupu produktów od rolnika ryczałtowego. Ostatnią stawką jest 0%, która obowiązuje przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i eksporcie towarów.

Koszty ZUS

Każdy przedsiębiorca obowiązany jest do opłacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczą one ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, zdrowotnego i wypadkowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne

Wpłaty PFRON

Jeśli w swoim przedsiębiorstwie zatrudniasz co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze godzin, a jednocześnie w Twojej firmie nie pracuje wymagana ustawą o rehabilitacji liczba osób niepełnosprawnych (6% pracowników), musisz liczyć się z comiesięczną opłatą na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodatkowe opłaty administracyjno-skarbowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

W zależności od formy prawnej Twojego przedsiębiorstwa możesz zapłacić za rejestrację samochodu, który kupisz na potrzeby firmy. W przypadku działalności regulowanej, jaką jest np. kantor, trzeba uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej, który niesie za sobą określone koszty.

Bieżące koszty prowadzenia przedsiębiorstwa

W obecnych czasach wiele firm decyduje się na sprzedaż swoich produktów i usług w Internecie, dzięki czemu omijają koszty związane z wynajęciem lokalu lub biura. Jednak nadal wiele przedsiębiorców musi wynająć miejsce, w którym będą prowadzili swoją działalność. Wiążę się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Ich wielkość jest uzależniona od lokalizacji lokalu czy też metrażu wynajmowanego lokum. Trzeba również opłacić wszystkie media – np. prąd, gaz, woda, internet. Alternatywą są biura coworkingowe, w których płaci się za czas spędzony w takim miejscu albo kawiarnie – część z nich jest przystosowana do tego, by móc wygodnie usiąść z laptopem na kilka godzin dziennie.

Oczywiste jest, że nie zawsze właściciel firmy może zrobić wszystko sam. W takiej sytuacji musi zatrudnić pracowników, którzy są kapitałem i nieocenioną pomocą, jednak wiąże się to z określonymi opłatami za każdą osobę. W 2020 roku minimalna kwota, jaką trzeba zapłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin, wynosi 2600 zł brutto. Podliczając dodatkowo składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pracodawca musi zapłacić łącznie 3135, 86 zł za jednego pracownika. Oczywiście istnieje możliwość zatrudnienia osoby na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, jednak w takiej sytuacji trzeba spełnić szereg wymagań, nie tylko dotyczących liczby przepracowanych godzin, ale również charakteru wykonywanej pracy.

Prowadzenie dokumentacji księgowej jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, niezależnie od formy prawnej biznesu. Niektórzy decydują się na samodzielnie dbanie o księgowość w firmie, jednak to rozwiązanie, z pewnością najtańsze niesie ze sobą duże ryzyko popełnienia błędu. Najczęściej właściciele wybierają prowadzenie księgowości w biurach rachunkowych. Kwota zazwyczaj uzależniona jest od liczby dostarczanych faktur czy liczby sporządzanych umów dla pracowników.

Na rynku obecnie jest wiele firm wspierających nowych przedsiębiorców i w wielu przypadkach można zminimalizować koszty zakładania działalności gospodarczej właściwie do zera. Zanim rozpocznie się swoją przygodę z działalnością gospodarczą należy mocno przemyśleć wybór formy prawnej, ponieważ to ona determinuje wysokość kosztów prowadzenia działalności. Zapraszamy również do lektury artykułu o rodzajach usług, z których można skorzystać w celu finansowania przedsiębiorstwa.

Jak sobie radzić z zatorem płatniczym w przedsiębiorstwie? Pobierz e-book i sprawdź!

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj