Ile kosztuje faktoring?

Faktoring, jak każda usługa finansowa, ma swoją cenę. Na całkowitą opłatę usług faktoringowych wpływa wiele elementów. Dopiero po dokładnej analizie sytuacji finansowej Klienta, dobrania odpowiedniej formy faktoringu, można przedstawić wycenę. Jednak jego koszt może być mniejszy nawet od pożyczki w banku.

jakie są koszty faktoringu

 → Zastanawiasz się, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Pobierz tabelę i sprawdź, co  bardziej Ci się opłaca!

 

Podstawowy koszt faktoringu

Najważniejszym kosztem faktoringu, na który należy zwrócić uwagę to odsetki od zaliczki udzielonej na poczet zapłaty za fakturę. W przypadku Faktorii zaliczka może wynosić nawet 100%. Ponadto firmy faktoringowe biorą opłaty w zależności od sprzedawanego produktu. Zazwyczaj występuje również prowizja od przyznanego limitu, za udzielenie finansowania.

Koszty faktoringu, jakie poniesie firma są uzależnione od wartości wierzytelności, okresu jaki przypada od daty wypłaty środków oraz samej kondycji finansowej firmy. Z zasady im transakcja jest większa, a sytuacja finansowa Przedsiębiorcy stabilniejsza, tym koszt faktoringu jest niższy.  

Najczęściej spotykanymi opłatami są:

  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja operacyjna,
  • odsetki za udzielone finansowanie.

Dodatkowe koszty faktoringu         

W przypadku finansowania faktur z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta (faktoringu pełnego) może pojawić się również koszt faktoringu, jakim jest prowizja wynikająca z przejęcia ryzyka. Ponadto firma może zostać obciążona kosztami, które wynikają z opóźnień w zapłacie lub kosztami windykacyjnym.

Może również wystąpić prowizja za przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, przeważnie w przypadku kosztów faktoringu pełnego, liczona od wartości sfinansowanych faktur. Dodatkowo przedsiębiorca może zostać obciążony innymi kosztami faktoringu wynikającymi z przeterminowania w zapłacie przez kontrahenta lub opłaty wynikające z prowadzenia windykacji, a mianowicie: odsetkami za opóźnienie w spłacie należności wynikających z kontraktu (podstawowe opłaty, prowizje, oprocentowanie), opłatą likwidacyjną, prowizją za brak wykorzystania przyznanego limitu, miesięczną opłatą za dostęp online do serwisu faktoringowego, opłatą roczną za utrzymanie limitu czy opłatami przy okazji wszelkich korekt, porozumień czy aneksów sporządzonych do umowy.

Zastanawiasz się, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Pobierz tabelę i sprawdź, co bardziej Ci się opłaca!

 

Różne rodzaju faktoringu = różne opłaty

Każde przedsiębiorstwo jest inne. Właściciele firm współpracują z różną liczbą Kontrahentów, wystawiane przez nich faktury mogą się znacząco różnić pod względem wysokości należności. Wiele działalności gospodarczych zajmuje się eksportem swoich produktów i usług poza granice naszego kraju. Dlatego też koszt usług faktoringowych dla każdej firmy może być różny. Wybierając dany rodzaj faktoringu, Przedsiębiorca nie powinien skupiać się wyłącznie na cenie, lecz także na wszystkich czynnościach, jakie w trakcie współpracy będzie podejmował Faktor.

Kosz faktoringu niepełnego

Usługa faktoringu niepełnego (z regresem) jest zazwyczaj najtańsza, ponieważ Faktor nie przejmuje na siebie ryzyka za niewypłacalność Kontrahenta. Klienci, którzy współpracują długi czas ze swoimi odbiorcami, znają ich sytuację finansową oraz poprzez doświadczenie wiedzą, że nie ma problemu z płatnościami ze strony Kontrahentów, nie powinni bać się tego typu rozwiązania. Co więcej, nawet gdy dojdzie do sytuacji, w której Dłużnik będzie zwlekał z zapłatą należności, Przedsiębiorca może liczyć na pomoc ze strony Faktora, otrzymując profesjonalne wsparcie doświadczonych firm windykacyjnych. Dlatego, gdy współpraca z Kontrahentami od długiego czasu układa się pomyślnie, warto przeanalizować, czy dla Przedsiębiorcy faktoring niepełny generujący zazwyczaj najmniejsze koszty, nie będzie najlepszym wyjściem.

Koszt innych rodzajów faktoringu

Inne rodzaje faktoringu mogą być znacznie droższe. Faktoring pełny wiąże się z większymi nakładami finansowymi wśród usług oferowanych Przedsiębiorcom. Właściciele firm, którym zależy na szybkim rozwoju, nie tylko w Polsce, ale również za granicą, często decydują się na współpracę z dużą ilością Kontrahentów. Niestety nieznajomość swoich odbiorców, a w szczególności tych za granicą, powoduje duże ryzyko niewypłacalności. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na droższy faktoring, który oferuje większe bezpieczeństwo wszystkich transakcji oraz znosi ryzyko niewypłacalności odbiorców z Klienta.

Bardzo często usługa kredytu dla firm przewyższa koszt usług faktoringowych łącznie z odsetkami. Jeśli przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowego wsparcia, by ograniczyć zatory płatnicze, warto przeanalizować, czy koszty faktoringu razem z naliczanymi odsetkami za transakcję nie będą niższe. Klienci płacący swoim dostawcom przed terminem, niejednokrotnie otrzymują wysokie rabaty na produkty od dostawców, dzięki czemu usługa faktoringu jest bardziej opłacalna dla Przedsiębiorców.

Oferty faktoringu online cechują się dużo większą elastycznością niż w faktoringu tradycyjnym. Może zdarzyć się tak, że koszt faktoringu będzie droższy od innych produktów finansowych, jednak jego struktura jest dużo bardziej przejrzysta oraz poziom formalności jest zminimalizowany jedynie do wyciągów (w przypadku Faktorii). Usługi faktoringowe mogą być bardziej dopasowane do potrzeb Klientów, dzięki czemu w szybki sposób można pozbyć się zatorów płatniczych, a dodatkowo zadbać o ciągły rozwój firmy, który ma ogromne znaczenie na rynkach, gdzie jest coraz większa konkurencja.


Zastanawiasz się, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Pobierz tabelę i sprawdź, co bardziej Ci się opłaca!

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknijtutaj