Faktoring jest coraz popularniejszą metodą finansowania przedsiębiorstw, ponieważ pozwala on w szybki sposób pozyskać środki finansowe i zachować płynność. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na kapitał. Jak jednak księgować faktoring i jaki ma wpływ na strukturę kapitałów? W dużej mierze jest to uzależnione od jego rodzaju.
Jeśli Faktorant decyduje się na księgowanie faktoringu pełnego (bez regresu), gdzie przenosi wszystkie prawa oraz ryzyko niewypłacalności Dłużnika na Faktora, to pod datą przekazania wierzytelności Faktorowi należy wyksięgować ją z księgi rachunkowej. Wtedy faktoring jest uznawany jako sprzedaż wierzytelności i według art. 42 ust. 3 (ustawy o rachunkowości) pieniądze otrzymane od Faktora należy zaliczyć do przychodów finansowych, co można ująć zapisem:
Wyksięgowanie wierzytelności z konta rozrachunkowego odbiorcy można ująć zapisem:
Należy również zaksięgować opłaty pobrane przez Faktora. W pierwszej kolejności należy zapisać wartość brutto tej opłaty a następnie naliczony VAT i wartość netto opłaty dla Faktora. Można to ująć zapisem:
Wartość brutto:
Naliczony VAT podlegający odliczeniu:
Wartość netto:
W przypadku księgowania faktoringu niepełnego (z regresem), Faktorant nie może wyksięgować należności z ksiąg, ponieważ nadal występuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta (dłużnika). W takiej sytuacji nie wyksięgowuje się wierzytelności z ksiąg rachunkowych, ale po stronie pasywów pojawia się zobowiązanie o charakterze kredytowym na kwotę finansowania, ponieważ umowa faktoringowa jest traktowana jako umowa kredytu lub pożyczki. Kwotę otrzymaną w ramach tzw. Pożyczki faktoringowej pomniejszoną o opłatę za świadczoną usługę można ująć zapisem:
W przypadku, kiedy Faktor poinformuje faktoranta o uregulowaniu wierzytelności przez dłużnika, można dokonać wyksięgowania należności z konta zapisem:
Jeśli wierzytelności nie zostanie uregulowana przez dłużnika w terminie, Faktorant musi zwrócić kwotę pożyczki faktoringowej. Wtedy zwrot takiej pożyczki można zapisać:
W przypadku księgowania faktoringu mieszanego, ryzyko niewypłacalności po stronie Faktora dotyczy części kwoty określonej w umowie. Pozostała część należy do Faktoranta. W związku z tym należy w przychodach ująć należności od faktora z tytułu sprzedanej mu części wierzytelności, a kosztami finansowymi jest część wierzytelności, którą przejął Faktor. Można to ująć zapisem:
Pozostała część należności zostaje na koncie 20 do czasu jej spłaty.
Jak księgować koszty faktoringu odwróconego?
Przy księgowaniu faktoringu odwróconego, umowę z Faktorem podpisuje Dłużnik. Na jej podstawie, Dłużnik przekazuje Faktorowi faktury za zakupione towary lub usługi. Zapłata za nie jest realizowana przez faktora na rachunek dostawcy i po określonym czasie nabywca dokonuje zapłaty na rzecz Faktora. Kwota zwykle jest wyższa, ponieważ faktor poza kwotą zapłaconą dostawcy otrzymuje wynagrodzenie które jest odnoszone na konto 75-1 „Koszty finansowe”
Księgowanie faktoringu odwróconego w księgach rachunkowych polega na zaksięgowaniu zmiany wierzyciela. Zapis tego typu może wyglądać następująco:
Operacja spłaty zobowiązania w terminie odbywa się następująco:
Wybór formy księgowani faktoringu ma ogromne znaczenie, jednak niezależnie od tego jaką umowę faktoringową zawrzemy, warto zwrócić uwagę, że jest to doskonały produkt jeśli chcemy uzyskać szybki dostęp do pieniędzy, które można wykorzystać do prowadzenia działalności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym doradcą pod numerem: +48 800 500 600
Zadzwoń
Napisz
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00
Zamów kontakt