Split Payment czyli mechanizm podzielonej płatności

 

Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, jest narzędziem do walki z wyłudzeniem podatku VAT i w Polsce przepisy dotyczące tego mechanizmu weszły w życie 1 lipca 2018 roku.

Split Payment – co to?

Mechanizm podzielonej płatności został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu poboru VAT. Ma zagwarantować poprawny przepływ środków z VAT do urzędu skarbowego oraz  współodpowiedzialność za niezapłacony VAT przez płatnika.

 

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług art. 108a ust. 1 ze split payment mogą korzystać nabywcy, którzy dostali fakturę do zapłaty z wykazaną kwotą podatku VAT. W związku z tym, płatności za fakturę należy dokonywać specjalnym mechanizmem udostępnionym przez banki. Mechanizm ten nadaje odpowiedni znacznik transakcji split payment oraz dokonuje rozliczenia:

 

  • kwoty netto  z rachunku bankowego odbiorcy
  • kwoty VAT ze specjalnie utworzonego rachunku VAT.

 

Wraz z wejściem w życie przepisów, instytucje bankowe, które oferują konta dla firm są zobowiązane do prowadzenia rachunku VAT dla posiadacza rachunku firmowego.

 

Split payment dotyczy wyłącznie relacji B2B, czyli transakcji, w których oba podmioty są podatnikami VAT.

 

 

Jak działa Split Payment?

  • nie trzeba rozdzielać płatności, wystarczy dokonać jednego przelewu ze wskazaniem numeru faktury, NIP dostawcy, kwoty netto oraz kwotę VAT
  • opiekunami rachunku VAT pozostają banki lub SKOKi, co nie wiąże się z dodatkowymi umowami
  • mechanizm dotyczy również płatności przed dostarczeniem usługi lub towarów, jeśli nabywca otrzymał już fakturę
  • mechanizm dotyczy transakcji, gdy powstaje podatek naliczony podlegający odliczeniu

 

 

Split Payment - korzyści

Split Payment niesie za sobą również szereg korzyści. Przede wszystkim nie będą stosowane już podwyższone odsetki od zaległości VAT a jego zwrot ma być przyspieszony. Kwota o jaką można zmniejszyć opłaty podatkowe jest zależna od czasu wpłaty VAT do urzędu skarbowego. Im szybciej VAT będzie opłacony, tym o większą obniżkę możemy się ubiegać. Obecnie kwota obniżki nie będzie większa niż 0,1% od kwoty VAT, a zwrot następuje w przyspieszonym terminie do 25 dni od dnia złożenia deklaracji.

 

Split Payment - minusy

Niedogodności związane ze split payment w dużej mierze będą dotyczyły sprzedawców towarów i usług, ponieważ to nabywca podejmuje decyzję o skorzystaniu z mechanizmu podzielonej płatności. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że dopiero w dniu płatności dowiaduje się czy dostał pełną kwotę transakcji (brutto) czy tylko netto. Problemem może być również blokada środków, które są na rachunku VAT, ponieważ są one przeznaczone tylko do zapłaty VAT do US lub do zapłaty VAT, który wynika z faktur zakupowych. To oznacza mniej pieniędzy możliwych do obrotu w przedsiębiorstwie.

 

Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności ma uchronić przed oszustwami podatkowymi i na razie używanie go jest dobrowolne dla przedsiębiorcy. W praktyce jest to inny rodzaj przelewu z/na rachunek rozliczeniowy, umożliwiający w ramach pojedynczej transakcji zapłatę VAT na wydzielony rachunek, a kwotę netto na rachunek rozliczeniowy. Zapłata w mechanizmie podzielonej płatności jest możliwa tylko w złotówkach w rozliczeniach na terenie kraju.


Zostaw swoje dane - oddzwonimy

Zamów kontakt

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt