Analiza finansowa to sposób na pozyskanie kluczowych informacji na temat kondycji zarówno całego przedsiębiorstwa, jak również zasadności poszczególnych projektów. Wszystkie dane pozwalają uzyskać obraz sytuacji w firmie, a także pomagają w jej rozwoju i dokonywaniu inwestycji. Co to jest analiza finansowa i jak ją przeprowadzić?
Analiza finansowa – co to jest?
Aby móc skutecznie prowadzić przedsiębiorstwo, konieczna jest doskonała znajomość co najmniej podstawowych pojęć ze sfery finansowej. Co to jest analiza finansowa? To proces kontroli kondycji finansowej przedsiębiorstwa i postępu jego rozwoju. Umożliwia ocenę zarówno aktualnej sytuacji i jakości zarządzania finansami, jak również ryzyka oraz zasadności podejmowanych decyzji. Pozwala więc sprawdzić, czy działalność jest rentowna, jakie generuje przychody i jakiego rodzaju zyski. Dzięki niej możliwe jest również sprawdzenie sposobu finansowania działalności spółki i jej majątku.
Analiza finansowa znajduje zastosowanie w odniesieniu do zarządzania firmą, jest jednak także bazą wiedzy dla innych podmiotów, które chcą poznać jej kondycję. Dobrym przykładem mogą być instytucje kredytowe, dla których analiza jest podstawą do oceny ryzyka dotyczącego udzielaniu kredytów danym przedsiębiorstwom. Wyniki analizy finansowej są szczególnie ważne również w przypadku spółek giełdowych, posiadających akcje notowane na giełdzie.
Jak wykorzystywana jest analiza finansowa?
Zarówno całościowa analiza finansowa, jak i poszczególne jej elementy, są zróżnicowane ze względu na podmiot, który ją przeprowadza oraz cel procesu. Przedsiębiorstwa interesuje wypłacalność i płynność finansowa, banki – wskaźniki wypłacalności, a akcjonariuszy – wartość firmy i wskaźniki rynkowe.
Analiza finansowa wykorzystywana jest również do oceny przedsięwzięć firmowych, wymagających nakładów finansowych oraz zasadności projektów. W tym celu należy więc oszacować ich rentowność oraz wykazać wielkość zasobów, które będą niezbędne do ich realizacji. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, jaki wpływ będą mieć na finanse spółki.
Narzędzia analizy finansowej – rodzaje i zalety
Do kontroli kondycji przedsiębiorstwa wykorzystywane są instrumenty analizy finansowej, takie jak wskaźniki, porównania i dane, które można z sobą zestawiać, aby kontrolować finanse przedsiębiorstwa.
Narzędzia analizy finansowej pozwalają skrócić czas trwania procesu kontroli. Ponadto zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa informacji – twarde dane nie mogą się mylić. Instrumenty te umożliwiają sprawdzenie, które obszary funkcjonują poprawnie, a które – wymagają wprowadzenia zmian. Dzięki odpowiednim narzędziom możliwa jest identyfikacja czynników, które pomogą przedsiębiorstwo rozwinąć się w szybszym tempie. Ułatwiają one również wykrycie problemów, które stanowią dla firmy zagrożenie.
Do instrumentów analizy finansowej należą:
Rachunek zysków i strat
Ma na celu zestawienie przychodów i kosztów z wybranego okresu, co wskaże na konkretny wynik – zysk lub stratę. Rachunek zysków i strat (in. rachunek wyników) wykazuje jaki jest ogólny obraz przedsiębiorstwa, tzn., gdzie i ile zarabia najwięcej. Istnieją dwa warianty rachunku wyników: porównawczy i bardziej szczegółowy – kalkulacyjny.
Analiza rentowności aspektów biznesu
Może on dotyczyć rentowności np. linii biznesowych, punktów sprzedaży, projektów, zleceń, klientów, etc. Zestaw badawczy należy oczywiście dobrać do branży, w której działa dany biznes. Dzięki tym analizom można dowiedzieć się, w jaki sposób na koszty pośrednie wpływają konkretne aspekty działalności. To z kolei stanowi informację, czy mało rentowny element biznesu nie generuje zbyt wysokich kosztów.
Budżet
Budżet to narzędzie analizy finansowej w postaci planu na następne okresy, czyli cele do osiągnięcia i ich prawdopodobny koszt. Oprócz celów powinny znaleźć się w nim marża, koszty stałe, inwestycje, pozostałe wydatki, a także przewidywany wynik przedsiębiorstwa. Ważne, aby sprawdzić, czy budżet jest zgodny z realizacją. Jeśli nie – stanowi to cenną informację dla firmy i podstawę do kontroli założeń.
Analizy płynności finansowej
Do przeprowadzenia analizy płynności finansowej wykorzystywane są takie dane, jak: wielkość należności i daty ich spłaty, wielkość zobowiązań i daty ich spłaty, uśredniony czas spłaty faktur, odsetek faktur, które zostały zapłacone po terminie, przewidywana płynność finansowa oraz wskaźniki płynności finansowej.
Podsumowanie
Analiza finansowa wraz z wszelkimi narzędziami, które wykorzystuje, jest konieczna do prowadzenia przedsiębiorstwa. Każdy, kto chce optymalnie zarządzać firmą, powinien stosować wszelkie dostępne mu możliwości do kontroli funkcjonowania spółki. Warto pamiętać, że poszczególne zestawienia, wskaźniki oraz dane należy dobierać do wielkości przedsiębiorstwa, branży, w której funkcjonuje oraz sprecyzowanych potrzeb osoby zarządzającej.
Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o prowadzeniu biznesu w aspekcie finansowym? A może potrzebujesz konkretnej porady od specjalistów? Zgłoś się do nas – pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie!
Chcesz z nami porozmawiać?
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
+48 800 500 600
+48 22 130 21 30
Infolinia czynna: poniedziałek - piątek, 9:00 - 17:00
Wolisz kontakt mailowy?
Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!
Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.