Obecnie można wybrać wiele modeli faktoringu, jednym z nich jest faktoring ukryty. Na czym dokładnie polega i z czym się wiąże?
Usługi faktoringowe stają się coraz popularniejsze w wielu krajach, również w Polsce. Przedsiębiorcy chętnie szukają nowych rozwiązań, które mogłyby pomóc w zachowaniu płynności finansowej. Dlatego też właściciele firm decydują się na usługi faktoringowe, znacząco polepszające budżet biznesu. Obecnie można wybrać wiele modeli faktoringu, jednym z nich jest faktoring ukryty. Na czym dokładnie polega i z czym się wiąże?
Aby zrozumieć działanie faktoringu cichego, warto wspomnieć o faktoringu jawnym. Polega on na przeniesieniu wierzytelności na firmę faktoringową. W tym przypadku kontrahent zostaje powiadomiony przez przedsiębiorcę lub faktora o cesji wierzytelności. Informacja ta zawarta jest na każdej wystawionej fakturze, a płatności dokonywane przez klienta trafiają bezpośrednio do firmy faktoringowej. Jest to najpopularniejszy i najtańszy faktoring stosowany w Polsce.
Faktoring tajny – co to takiego?
Faktoring tajny to usługa oferowana przez firmy faktoringowe, w której kontrahent nie zostaje poinformowany o przeniesieniu wierzytelności (cesji). Klient płaci za faktury w taki sposób jak dotychczas, a przedsiębiorca zobowiązany jest do przelania środków na konto faktora. Z tego powodu faktoring cichy jest dla firmy faktoringowej ryzykowny. Dodatkowo faktor nie może sprawdzić kontrahenta, dlatego nie ma możliwości zweryfikowania transakcji i skontrolowania, czy wierzytelność faktycznie istnieje. Z tego względu pojawia się trudność w uzyskaniu zgody od firmy faktoringowej na tego typu usługę, gdyż faktor może opierać się wyłącznie na ocenie wypłacalności faktoranta (przedsiębiorcy). Firmy z wpisami w BIG oraz z zaległościami w ZUS lub US mają małe szanse na otrzymanie faktoringu ukrytego.
Powody, dla których przedsiębiorstwa chcą skorzystać z faktoringu ukrytego
Skoro faktoring ukryty nie jest popularnym narzędziem w dbaniu o finanse firmy, to dlaczego przedsiębiorstwa chcą wprowadzić tego typu usługi u siebie? Głównym powodem, dla którego nie można skorzystać z faktoringu jawnego i trzeba szukać rozwiązania w faktoringu ukrytym, jest zapis o zakazie cesji wierzytelności zastosowany przez kontrahenta. Do takiej sytuacji najlepiej przygotować się na samym początku podejmowania współpracy z klientem, zaznaczając, że firma korzysta lub będzie chciała korzystać z pomocy firmy faktoringowej. Kontrahent zazwyczaj nie widzi w tym problemu i wyraża zgodę na cesję wierzytelności, więc można wtedy zastosować faktoring klasyczny. Kolejnym powodem jest obawa przed pogorszeniem relacji biznesowych. Przedsiębiorcy boją się reakcji klienta na pojawienie się osoby trzeciej (faktora) w transakcjach. Jednak poprzez ciągłe rozpowszechnianie usług faktoringowych w Polsce, obawy te maleją.
Co więcej, przedsiębiorstwo zyskuje miano pewnego, ponieważ przed podpisaniem umowy o faktoring firma jest dokładnie sprawdzana przez niezależną instytucję finansową. Właściciele firm interesują się faktoringiem cichym również ze względu na jak największe ograniczenie czynności formalnych, które są związane ze zdobyciem aprobaty kontrahenta w sprawie faktoringu. Jednak coraz częściej przekazaniem informacji klientowi o cesji wierzytelności zajmuje się faktor, odciążając tym samym przedsiębiorcę z dodatkowych zadań.
Wybierając cichy faktoring dla małych firm, które nie mają wiele transakcji, można sporo przepłacić. W usługach tego typu przedsiębiorstwo otrzymuje najmniejszą pomoc (wyłącznie finansową, ponieważ firma faktoringowa nie może sprawdzić kontrahenta), płacąc więcej, ze względu na ryzyko, jakie podejmuje faktor.
Pamiętaj o odpowiednim rozliczaniu z faktoringu cichego
Warto też wspomnieć o metodach rozliczania usług faktoringowych. Faktoring tajny ma niejako charakter pożyczki ze względu na brak zgody na cesję wierzytelności. Trzeba zachować ostrożność przy księgowaniu tych usług, ponieważ usługi faktoringowe uwzględniają VAT, natomiast pożyczki już nie.
Gdzie i kiedy najczęściej ma zastosowanie faktoring cichy?
Faktoring cichy sprawdza się w sytuacjach, gdy firma potrzebuje szybkiego finansowania, a nie chce powiadamiać o tym swojego kontrahenta. Warto zaznaczyć, że przy faktoringu cichym nie może istnieć zapis o zakazie cesji wierzytelności, zawarty przez dłużnika w umowie współpracy. Wtedy niestety faktor nie będzie mógł finansować faktur. Coraz częściej jednostki samorządu państwowego nie chcą wyrażać zgody na taką cesję. Faktoring tego typu stosuje się zazwyczaj w sektorze handlowym.
W Polsce prawo przewiduje domyślną zgodę na cesję wierzytelności. Kwestią dyskusyjną w faktoringu cichym jest działanie za plecami kontrahenta, który nie ma świadomości o istnieniu osoby trzeciej w transakcjach finansowych. Zdecydowanie lepszym wyjściem, które wpływa pozytywnie na wizerunek firmy w biznesie, jest transparentność. Dlatego dobrze jest przed rozpoczęciem współpracy z klientem omówić kwestie scedowania praw do wierzytelności na faktora, by móc zastosować wyłącznie jawne rozwiązania. Jeśli mimo wszystko potrzebujesz wsparcia w szybszym opłacaniu faktur z zakazem cesji, sprawdź cichy faktoring online, który pomoże zachować płynność finansową w Twojej firmie.
Chcesz z nami porozmawiać?
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
+48 800 500 600
+48 22 130 21 30
Infolinia czynna: poniedziałek - piątek, 9:00 - 17:00
Wolisz kontakt mailowy?
Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!
Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.