Chociaż obliczenie pełnej należności z tytułu podatku dochodowego odbywa się raz w roku, to przedsiębiorcy zobowiązani są do płacenia zaliczek. Istnieje kilka sposobów opodatkowania. Warto je poznać i zrozumieć, ponieważ pozwala to na wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania.
Terminy wpłaty należności
Zaliczkę na podatek dochodowy można wpłacać miesięcznie lub kwartalnie. W przypadku wybrania comiesięcznej przedpłaty termin jej uiszczenia mija 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty zaliczki. Comiesięczna spłata zobowiązań fiskalnych to najczęściej wybierana forma opodatkowania. Jest to podstawowa metoda spełniania swoich obowiązków podatkowych, ponieważ nie wymaga ona składania deklaracji o wyborze tego sposobu rozliczenia. Ponadto można ją stosować niezależnie od tego, czy wysokość należności obliczamy za pomocą skali podatkowej lub podatku liniowego.
Inną formą rozliczenia z urzędem skarbowym jest możliwość płacenia zaliczek co kwartał. Należy je wpłacać na mikrorachunek podatkowy do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstało zobowiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że prawo do przedpłacania podatku w okresach kwartalnych mają jedynie podmioty, które spełniają odpowiednie wymagania. Wartość przychodu ze sprzedaży towarów i usług w roku poprzedzającym bieżący rok podatkowy (wraz z należnym VAT-em) nie może przekroczyć 1 200 000 euro. Kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy nie mogą również płacić przedsiębiorcy, którzy właśnie rozpoczynają działalność gospodarczą.
Obliczanie zaliczki – skala podatkowa
Zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca się dopiero po okresie, w którym dochód osiągnięty od początku roku przekroczył iloraz kwoty 525,12 zł (kwota zmniejszająca podatek dochodowy) oraz stawki podatkowej 17%. Obliczona kwota zaliczki musi przekraczać wartość składki na ubezpieczenie społeczne.
Przedpłatę na podatek dochodowy oblicza się narastająco od początku roku, do miesiąca, w którym powstało zobowiązanie. Powstały dochód jest różnicą między przychodami od początku roku i kosztami poniesionymi do danego miesiąca. W następnych okresach rozliczeń przedsiębiorca oblicza wysokość zaliczki jako różnicę między podatkiem należnym od początku roku a sumą zaliczek uiszczonych w minionych miesiącach tego roku.
Po przekroczeniu progu dochodowego wynoszącego 85 258 zł osoba prowadząca działalność gospodarczą traci możliwość zmniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek dochodowy.
Podatek liniowy
W przypadku tej formy opodatkowania zobowiązanie względem urzędu skarbowego powstaje po zarobieniu pierwszej złotówki. Przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób mogą odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne. Zaś podatek obliczany według 19% stawki jest pomniejszany od składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedpłata na PIT podobnie jak w przypadku skali podatkowej jest obliczana jako różnica między podatkiem należnym od początku roku i sumą zaliczek wpłaconych na mikrorachunek podatkowy za poprzednie okresy rozliczenia.
Ryczałt ewidencjonowany
Podstawą do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest przychód osiągnięty w okresie, którego dotyczy przedpłata. Przychód ten pomniejsza się o składki na ubezpieczenie społeczne. Mnoży się go przez odpowiednie dla charakteru działalności gospodarczej stawki ryczałtu. Od tej kwoty można odliczyć zapłaconą w danym okresie rozliczeniowym składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Karta podatkowa
Ta forma opodatkowania różni się od innych. Przedsiębiorca wybierający ten sposób rozliczania się z urzędem skarbowym nie musi prowadzić księgowości. Kwota miesięcznego podatku ustalana jest na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Bierze on pod uwagę branżę, rodzaj i zakres prowadzonej działalności. Kolejnymi ważnymi aspektami jest wielkość miejscowości, w której zarejestrowana jest firma oraz liczba zatrudnianych pracowników.
Przedsiębiorcy płacący swoje należności wobec urzędu skarbowego w ten sposób nie płacą miesięcznej zaliczki, lecz stałą kwotę podatku dochodowego wyliczoną przez urzędnika. To nie jedyne różnice, o których trzeba pamiętać. Zmianie ulegają również terminy płatności. Podatek należy opłacić do 7 dnia miesiąca, w którym powstało zobowiązanie. Wyjątkiem jest grudzień, w którym opłacenia podatku należy dokonać do 28. dnia. Kwota podatku może być pomniejszona o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w danym okresie.
Wybór właściwej formy opodatkowania może wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa
Podatki nie są ulubionym tematem biznesowych rozmów. Wielu przedsiębiorców ucieka od myślenia o nich, a przecież każdy z nas musi je płacić. Dlatego warto podjąć próbę wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania. W zależności od przedmiotu działalności gospodarczej, strategii oraz planu rozwoju firmy zmieniają się warunki, które decydują o tym, z jakiego sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym możemy skorzystać. Warto zatem skonsultować się również z doświadczonym księgowym, który pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Chcesz z nami porozmawiać?
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
+48 800 500 600
+48 22 130 21 30
Infolinia czynna: poniedziałek - piątek, 9:00 - 17:00
Wolisz kontakt mailowy?
Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!
Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.