Jaką formę opodatkowania wybrać w JDG?

Jaką formę opodatkowania wybrać w JDG

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i zastanawiasz się, która opcja opodatkowania najbardziej Ci się opłaca? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – kiedy skala podatkowa się opłaca?

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodu z jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaletą opodatkowania na zasadach ogólnych jest m.in. fakt, że jako przedsiębiorca nie musisz zgłaszać do urzędu skarbowego wyboru tej formy opodatkowania. Kolejną ważną zaletą jest możliwość opodatkowania dochodów z różnych źródeł (nie wszystkich) na jednym zeznaniu. Co więcej, rozliczanie się według skali podatkowej umożliwia skorzystanie w wielu ulg:

  • od darowizny,
  • od wydatków na Internet,
  • rehabilitacyjnej,
  • termomodernizacyjnej,
  • ulgi od straty poniesionej w ubiegłych latach.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych ma swoje wady. Najważniejszą jest niski próg dochodu, powyżej którego obowiązuje wyższa stawka, czyli zamiast 12%, aż 32%. Wyższy próg podatkowy dotyczy dochodów powyżej kwoty 120 000 zł w roku podatkowym. Skala podatkowa przewiduje także możliwość zmniejszenia podatku. Ile wynoszą kwoty zmniejszające podatek od 2024 roku? Te i wiele innych informacji znajdziesz na stronie: Najważniejsze zasady opodatkowania według skali podatkowej | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiebiorcy  Tam dowiesz się także, czym jest koszt uzyskania przychodu w świetle opodatkowania na zasadach ogólnych.

Pamiętaj, że w przypadku skali podatkowej, możesz rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem. To duże ułatwienie w przypadku, jeśli ta druga osoba ma małe dochody, ponieważ całościowe rozliczenie sprawi, że być może pomimo dużych dochodów firmowych, nie przekroczysz drugiego progu podatkowego.

Kiedy warto wybrać podatek liniowy?

Podatek liniowy to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą od razu wiedzieć, ile zapłacą podatku od osiągniętego dochodu. W tym modelu rozliczenia podatkowego przedsiębiorca płaci podatek według stałej stawki 19% bez względu na wysokość osiąganych dochodów z JDG. Zatem jeśli lubisz wiedzieć od razu, ile zapłacisz i jaki budżet pozostanie Ci do końca miesiąca na wydatki, to wybierz podatek liniowy. Dużą zaletą jest także brak opodatkowania łącznie z innymi źródłami przychodów.

Wadą rozliczania podatku liniowego jest brak możliwości rozliczenia wspólnego z małżonkiem lub dzieckiem oraz niemożność skorzystania z wielu ulg i odliczeń, które przysługują przedsiębiorcom rozliczającym się wg skali podatkowej. Jednak, jeśli zgodnie z prawem nie spełniasz wymogów, by skorzystać z jakiekolwiek ulgi, to nie będzie to dla Ciebie złe rozwiązanie. Możesz odliczyć od podstawy opodatkowania do 11 600 zł zapłaconej składki zdrowotnej. Wszystkie informacje o podatku liniowym dostępne są na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/co-powinienes-wiedziec-zanim-zaczniesz-placic-pit/podatek-liniowy.

Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w JDG się opłaca?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest przeznaczony głównie dla małych podmiotów gospodarczych. Może być opłacany miesięcznie lub kwartalnie (w przypadku kontynuowania działalności). Stawka podatku w tym przypadku może wynosić 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2% – w zależności o rodzaju prowadzonej działalności.

Jego dużą zaletą jest uproszczona księgowość oraz prosty sposób ustalania wysokości opodatkowania. Jednak niestety nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania. Kto nie może jej wybrać, znajdziesz na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/co-powinienes-wiedziec-zanim-zaczniesz-placic-pit/ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych. W przypadku ryczałtu można skorzystać z ulgi:

  • abolicyjnej,
  • rehabilitacyjnej,
  • internetowej,
  • wynikającej z darowizny.

Od przychodu odliczyć można także stratę poniesioną w poprzednich latach oraz zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Ta uproszczona forma rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest jednak pozbawiona wad. Poza wyłączeniem z możliwości stosowania niektórych rodzajów działalności wadą jest także nieuwzględnianie kosztów uzyskania przychodów. Zatem jeśli planujesz zakupy, które zaliczają się zgodnie z prawem do kosztów uzyskania przychodu, to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie będzie opłacalną formą opodatkowania, ponieważ nie bierze pod uwagę poniesionych kosztów. Za wadę można także uznać brak możliwości rozliczania się z małżonkiem, dzieckiem oraz przychodów z innych źródeł. Nie ma tu także znaczenia brak przychodów z firmy lub jej zawieszenie.

Najprostsza forma opodatkowania – karta podatkowa. Czy warto z niej korzystać?

Opodatkowanie w formie karty podatkowej polega na płaceniu stałej kwoty podatku z góry określonej przez naczelnika urzędu skarbowego. Wartość ta nie jest zależna od wysokości dochodów, lecz od rodzaju działalności, miejsca prowadzenia firmy i wielkości firmy. Można zatem powiedzieć, że największą zaletą karty podatkowej jest z góry ustalona wysokość podatku, jaką musi zapłacić przedsiębiorca.

Wada tego rodzaju opodatkowania, to ograniczenia jeśli chodzi o rodzaj prowadzonej działalności – nie każdy może się rozliczać w ten sposób. Od 2022 roku z karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/co-powinienes-wiedziec-zanim-zaczniesz-placic-pit/karta-podatkowa. Wadą karty podatkowej jest także fakt, że nie uwzględnia ona kosztów uzyskania przychodów. Nie pozwala także na wspólne rozliczenie z małżonkiem albo dzieckiem w związku z innymi źródłami dochodu (spoza JDG). Podatek rozliczany w ten sposób jest pomniejszany jedynie o zapłaconą składkę zdrowotną. Oznacza to, że wybór karty podatkowej uniemożliwia skorzystanie z ulg podatkowych.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy najkorzystniej jest wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych w formie skali podatkowej?

Opodatkowanie na zasadach ogólnych w formie skali podatkowej jest korzystne, gdy przedsiębiorca może skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak ulga na dzieci, rehabilitacyjna czy internetowa, a także gdy jego dochody nie przekraczają drugiego progu podatkowego (85 528 zł rocznie). Jest to również dobre rozwiązanie, gdy dochody pochodzą z różnych źródeł i mogą być rozliczone na jednym zeznaniu.

Dlaczego warto rozważyć podatek liniowy w JDG?

Podatek liniowy jest dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy preferują stałą, niezmieniającą się stawkę podatkową wynoszącą 19%, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Jest to proste i przewidywalne rozwiązanie, które eliminuje konieczność rozliczania się według progresywnej skali podatkowej, ale nie pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem oraz na skorzystanie z większości ulg podatkowych.

Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dobrym wyborem dla małych przedsiębiorstw?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest szczególnie atrakcyjny dla małych przedsiębiorstw ze względu na prostotę i przejrzystość rozliczeń. Umożliwia on płacenie podatku od ustalonej procentowo stawki od przychodu, nie uwzględniając kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak pamiętać, że ta forma opodatkowania ma ograniczenia co do rodzaju i wielkości działalności, a także nie pozwala na wspólne rozliczenie z rodziną ani na wykorzystanie większości ulg podatkowych.

Chcesz z nami porozmawiać?

Chcesz z nami porozmawiać?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

+48 800 500 600
+48 22 130 21 30

Infolinia czynna: poniedziałek - piątek,  9:00 - 17:00

Wolisz kontakt mailowy?

Wolisz kontakt mailowy?

Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!

kontakt@faktoria.pl

Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.

Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku minut.