
Dzielimy się wiedzą
Sprawdź nasze porady dla przedsiębiorców

Faktoring dla branży kreatywnej
Branża kreatywna jest jednym z najszybciej rosnących sektorów na świece, przynoszącym największą stopę zwrotu z udanych inwestycji. To właśnie w nim powstają oryginalne rozwiązania…

Faktoring dla budownictwa
O branży budowlanej powszechnie mówi się, że jest niezwykle trudna pod wieloma względami. Jednym z czynników utrudniających prowadzenie tego rodzaju firmy jest finansowanie. Przedsiębiorcy…

Faktoring dla e-commerce
Faktoring sprawdza się w wielu branżach, również w tej dotyczącej sprzedaży online. Zatory płatnicze w handlu elektronicznym pojawiają się bardzo często, przez co przedsiębiorstwa nie mogą…

Faktoring dla przemysłu
Faktoring staje się popularny w wielu branżach, również w tej dotyczącej przemysłu. Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po innowacyjne metody zarządzania obrotem gotówki w swoich…

Faktoring dla spedycji
Branża transportowa bardzo często zmaga się z zatorami płatniczymi, wynikającymi z wystawiania faktur z długim terminem płatności, który wynosi 60, a nawet 90 dni. W takiej sytuacji…

Faktoring dla startupów
Młode firmy, które dopiero wchodzą na rynek, bardzo często potrzebują dodatkowej gotówki. Przez to, że działają krótki okres, nie mogą ubiegać się o kredyt w banku. W takiej sytuacji…

Faktoring dla transportu
Faktoring w branży transportowej zyskuje coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców prowadzących firmy przewozowe boryka się z płynnością finansową, ze względu na wystawianie…

Kim jest faktor?
Szukasz sposobu na zniwelowanie problemu z płynnością finansową w firmie? Z pomocą przyjdzie faktor, który zaproponuje usługę, zapobiegającą powstawaniu zatorów finansowych. Faktor, czyli…

Kim jest faktorant?
Przeczytaj, kto może zostać faktorantem i jakie jeszcze usługi kryją się pod hasłem faktoring.

Kto to jest kontrahent?
Przeczytaj, kim jest kontrahent, jakie masz obowiązki jako przedsiębiorca wobec niego oraz jaka jest jego rola w przypadku, gdy korzystasz z usługi faktoringu.

Mikrofaktoring – faktoring dla małych firm
Prowadzisz małą firmę i szukasz metody na zachowanie płynności finansowej? Doskonałym rozwiązaniem jest mikrofaktoring. To łatwy i szybki sposób na zdobycie środków finansowych. Dzięki…

Jak faktoring może pomóc przedsiębiorcom w czasach kryzysu?
Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z kryzysem w firmie? Szukasz wsparcia finansowego? Przeczytaj, jakie masz możliwości jeśli chodzi o fundusze europejskie dla firm z sektora MŚP. Dostępne…

Ile warte jest Twoje bezpieczeństwo? Czy faktoring z przejęciem ryzyka jest drogi?
Jesteś przedsiębiorcą i sprzedajesz towary lub świadczysz usługi? Martwisz się, że Twój kontrahent nie zapłaci Ci na czas, a konsekwencje tego działania będą kosztowne? Odpowiedzią na…

Czym różni się faktoring pełny (bez regresu) od niepełnego (z regresem)? Dlaczego faktoring pełny jest lepszym rozwiązaniem?
Brak systematyczności w regulowaniu zobowiązań handlowych nie jest wyłącznie cechą nierzetelnych kontrahentów. Świadomość tego faktu jest bardzo istotna, ponieważ problem ten może…

Faktoring z przejęciem ryzyka – poprawia płynność i bezpieczeństwo
Wystawisz faktury z odległymi terminami płatności? A może opóźnienia w ich opłacaniu przez partnerów biznesowych, spędzają Ci sen z powiek? Sprawdź, czym jest faktoring pełny i jak go…

Jak księgować faktoring pełny w sprawozdaniu finansowym?
Faktoring pełny to niezwykle popularna forma zewnętrznego finansowania, która w dużej mierze zabezpiecza przedsiębiorstwo przed ryzykiem utraty płynności finansowej, i umożliwia…

Co może dać Ci faktoring z przejęciem ryzyka, nawet jak Ci świetnie idzie w firmie?
Faktoring to popularna usługa zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa. W opinii społeczeństwa służy tylko tym firmom, które starają się zminimalizować niewypłacalności swoich…

Faktoring a kredyt – co wybrać, by poprawić płynność finansową firmy?
Co można zrobić, gdy w przedsiębiorstwie brakuje gotówki na bieżące wydatki? Przedstawiamy dwa warianty pomocy: faktoring i kredyt

Rezydencja podatkowa – co to jest?
Z tego artykułu dowiesz się, kim jest rezydent podatkowy i co to jest unikanie podwójnego opodatkowania. Prowadzisz firmę za granicą? Przeczytaj, ten artykuł.

Mały ZUS – wszystko, co musisz wiedzieć
Zastanawiasz się, czy możesz płacić niższe składki? Zobacz, czy spełniasz warunki programu Mały ZUS Plus, który od 1 lutego 2020 zastąpił poprzedni program. Przewiduje on, że przychód…

Jaką formę opodatkowania wybrać w JDG?
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i zastanawiasz się, która opcja opodatkowania najbardziej Ci się opłaca? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać…

Jak założy działalność gospodarczą krok po kroku
Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy musisz biegać po urzędach, by założyć swoją firmę? Przeczytaj, ile to wszystko kosztuje, jakie kroki musisz kolejno…

Faktura VAT marża – co to jest?
Sprzedajesz towary z drugiej ręki, a może świadczysz usługi turystyczne? Czy wiesz, co zrobić by płacić niższy podatek VAT? Przeczytaj, jak naliczany jest podatek VAT, kto może skorzystać z…

Niepłacenie składek ZUS w terminie – jakie są konsekwencje?
Obowiązek terminowego płacenia składek ZUS leży po stronie przedsiębiorcy. Przeczytaj, jakie konsekwencję prawne czekają przedsiębiorców, którzy nie opłacili składek ZUS na czas.

Ile jest czasu na wystawienie faktury?
W jakim terminie należy wystawić fakturę swojemu kontrahentowi, aby dopełnić procedury zgodnie z terminem? Czy prawo przewiduje wyjątki od ustalonych terminów?

Czym jest powierniczy przelew wierzytelności?
Powierniczy przelew wierzytelności to działanie, które stanowi połączenie windykacji oraz cesji umowy. Czynność ta określana jest jako tzw. umowa nienazwana, gdyż nie figuruje obecnie w…

Pieczęć prewencyjna. Jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
26% wszystkich faktur w Polsce regulowanych jest po upływie terminu płatności, wynika z badania Atradius Collections. Niewielu przedsiębiorców decyduje się na ponaglanie kontrahentów,…

Duplikat faktury – co to jest i jak go wystawić
Dokumenty księgowe są potwierdzeniem transakcji handlowych, jakie miały miejsce w danym okresie rozliczeniowym. Zdarza się, że wystawiona faktura ulega zagubieniu bądź zniszczeniu – w takich…

Faktoring i inne formy finansowania – wady i zalety możliwych rozwiązań.
Metody finansowania przedsiębiorstw podzielić można na dwie główne grupy, wewnętrzną (środki własne firmy, akcjonariuszy i udziałowców) oraz zewnętrzną (kapitał obcy).

Źródła finansowania przedsiębiorstw
Z jakich źródeł pozyskiwać finasowanie dla przedsiębiorstwa? Poznaj najpopularniejsze formy pozyskiwania funduszy dla firm.

Czym jest limit faktoringowy?
Czym jest limit faktoringowy – na jakiej podstawie przyznawana jest jego wysokość i jakie płyną z niego korzyści dla przedsiębiorcy?

Faktura uproszczona – czym jest?
Faktura uproszczona to jeden z kilku rodzajów faktur. Dowiedz się czym jest oraz z czego powinna się składać uproszczona faktura.

Faktoring pełny – dlaczego warto go wybrać?
Główną korzyścią faktoringu pełnego jest przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahentów przez faktora. Dowiedz się więcej szczegółów o faktoringu pełnym w artykule.

Faktoring cichy – w jakiej sytuacji z niego skorzystać?
Obecnie można wybrać wiele modeli faktoringu, jednym z nich jest faktoring ukryty. Na czym dokładnie polega i z czym się wiąże?

Faktoring jawny – na czym polega?
Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po pomoc firm faktoringowych, dbających o interesy finansowe swoich klientów. Jedną z możliwości, na którą może zdecydować się właściciel…

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o faktoringu krajowym
Faktoring to usługa, z której coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Chęć rozwoju oraz utrzymania płynności finansowej wpływa na decyzję o podpisaniu umowy z firmą faktoringową.…

Faktoring międzynarodowy – jak działa i z czym się wiąże?
Podjęcie współpracy z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej często wiążę się z większym ryzykiem niż handel w kraju. Z tego powodu właściciele firm wybierają usługi faktoringowe,…

Faktoring odwrotny/zakupowy w Twojej firmie
Faktoring odwrotny jest odpowiedzią rynku finansowego na zapotrzebowanie przedsiębiorców i pojawiające się kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań. W ostatnich latach można zauważyć…

Faktoring – wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat usług faktoringowych
Duża część przedsiębiorców udziela swoim kontrahentom wydłużonych terminów płatności za swoje usługi i produkty. Niestety może to często powodować zatory płatnicze.

Odroczony termin płatności – co to jest?
Przeczytaj, jakie znaczenie mają odroczone terminy płatności dla płynności finansowej przedsiębiorstwa i gdzie szukać regulacji prawnych związanych z karami za opóźnienia w transakcjach handlowych.

Koszty pracodawcy – jakie koszty ponosi pracodawca?
Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Ponosi go pracodawca, a jego wysokość zależy od rodzaju umowy, jaką zaproponuje przyszłemu pracownikowi. Najpopularniejsze formy zatrudnienia…

Płaca zasadnicza – co to jest?
Zastanawiasz się, z czego składa się wynagrodzenie? Pracodawca, zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę, wysokość wynagrodzenia ustala mając na uwadze kompetencje kandydata i…

Kwota wolna od podatku 2020
Z tego artykułu dowiesz się, ile wynosi kwota wolna od podatku w 2020 roku, jak ją obliczyć, co to jest dochód i kwota obniżająca podatek i czy nie blokuje ona możliwości skorzystania z ulg…

Niezależność finansowa – co to jest i jak ją osiągnąć?
Czym właściwie jest niezależność finansowa? Czy prowadzi do niej oszczędzanie, które ma zagwarantować spokojne życie w przyszłości? A może skrzętne prowadzenie firmowego i domowego…

Split Payment czyli mechanizm podzielonej płatności
Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, jest narzędziem do walki z wyłudzeniem podatku VAT i w Polsce przepisy dotyczące tego mechanizmu weszły w życie 1 lipca 2018 roku.

Faktoring, a forfaiting
Eksportujesz towary poza granice kraju? Prowadzisz transakcje zagraniczne i boisz się wahania kursu waluty, który może zagrozić płynności finansowej firmy? Przeczytaj, co odróżnia faktoring od…

Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
Jaka jest kondycja finansowa Twojego przedsiębiorstwa? Czy stać Cię na inwestowanie i rozwój? Przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci, jakie są metody pomiaru oraz oceny kondycji finansowej Twojej…

Wszystko, co musisz wiedzieć o należnościach
Czy w świetle prawa należność oznacza to samo co wierzytelność lub zobowiązanie? Jeżeli prowadzisz własną firmę, warto byś wiedział, jaka jest różnica między tymi pojęciami.

Jakie są konsekwencje niezapłaconej faktury?
Skutki kryzysu gospodarczego można dostrzec w kondycji finansowej firm. Rośnie liczba niewypłacalnych podmiotów. Wśród nich znajdują się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, których…

Jak obliczyć dochód netto?
Dochód netto, czyli wynagrodzenie po uwzględnieniu wszystkich potrąceń, a więc czysty zysk. Prowadzisz firmę? Przeczytaj, jak obliczyć dochód netto pracownika zatrudnionego na umowę o pracę.

Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?
Chociaż obliczenie pełnej należności z tytułu podatku dochodowego odbywa się raz w roku, to przedsiębiorcy zobowiązani są do płacenia zaliczek. Istnieje kilka sposobów opodatkowania. Warto…

Faktoring i leasing – jakie są różnice?
Oferty faktoringu i leasingu istotnie się różnią między sobą. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od branży, sytuacji rynkowej oraz strategii rozwoju firmy. Poznaj najważniejsze…

Koszty stałe i zmienne – klasyfikacja kosztów w działalności gospodarczej
Jedną z klasyfikacji kosztów uzyskiwania przychodów, czyli kosztów jakie przedsiębiorstwo ponosi w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia dotychczasowego źródła przychodu, jest podział…

Co to jest analiza finansowa?
Każde przedsiębiorstwo prędzej czy później stanie przed koniecznością dokonania analizy finansowej, czyli dokładnego skontrolowania finansów firmy w celu sprawdzenia, czy przynosi ona zyski…

Co to jest weksel in blanco?
Zamierzasz podpisać weksel in blanco? Zanim się na to zdecydujesz, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest ten rodzaj papieru wartościowego i z jakimi konsekwencjami wiąże się podpisanie…

Wskaźnik ogólnego zadłużenia – co to jest i jak go obliczyć?
Wskaźnik ogólnego zadłużenia jest jednym ze wskaźników, który pozwala bliżej zapoznać się z całkowitym zadłużeniem przedsiębiorstwa. Podpowiadamy, czym jest ów wskaźnik, a także jak…

Klasyfikacja i rodzaje przedsiębiorstw
Przedsiębiorstwa, czyli wszystkie jednostki gospodarcze, które dostarczają dobra fizyczne lub usługi, a ich celem jest przynoszenie zysku oraz zaspokajanie potrzeb konsumentów, klasyfikujemy ze…

Co to jest wierzytelność?
Wierzytelność należy do podstawowych pojęć związanych z prawem zobowiązaniowym, które dotyczy w zasadzie każdego przedsiębiorcy, a także konsumentów m.in. w sektorze usług. W niniejszym…

Analiza rentowności i wskaźniki rentowności
Dynamiczny rozwój konkurencji, zmieniające się trendy wśród konsumentów czy wreszcie nowelizowane przepisy i regulacje sprawiają, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z…

Czym jest analiza sprawności działania i jakie są wskaźniki obrotowości?
Analiza sprawności działania to proces, który umożliwia ocenę różnych elementów działalności przedsiębiorstwa. Przeprowadzana jest m.in. dzięki zastosowaniu odpowiednich wskaźników –…

Cash flow, czyli czym jest rachunek przepływu środków pieniężnych?
Cash flow to jeden z kluczowych elementów sprawozdania finansowego. Na jego podstawie możesz określić potencjał przedsiębiorstwa i jego kondycję. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jak go sporządzić.

Co to jest kapitał obrotowy i jakie ma znaczenie?
Kapitał obrotowy to wyznacznik kondycji firmy, bez którego zachowanie płynności finansowej i rozwój przedsiębiorstwa wydają się być niemożliwe. Czym dokładnie jest i jak nim zarządzać?

Czym jest deklaracja wekslowa?
Deklaracja wekslowa to integralna część weksla wystawionego in blanco, która wykazuje maksymalną kwotę i termin spłaty, a także warunki szczególne umowy. Jak go sporządzić i jakie istnieją…

Dochód a przychód – jaka jest między nimi różnica?
Dochód i przychód często uznawane są za synonimy i używane są zamiennie. To wielki błąd z biznesowego punktu widzenia znaczą coś zupełnie innego. Czym więc jest dochód, a czym przychód?…

Czym są zatory płatnicze?
Zator płatniczy to zjawisko niekorzystne dla każdej firmy, zwłaszcza małych przedsiębiorstw, które – aby nie upaść – zaciągają kredyty. Przedłużające się opóźnienia w spłacie…

Kim jest remitent – jakie ma prawa i obowiązki?
Weksel to swego rodzaju papier wartościowy – zabezpieczenie umowy, którą zawarły określone strony. Jedną z tych stron jest remitent. Jaką rolę spełnia, za co odpowiada? Jakie prawa i…

Na czym polega sprawozdanie finansowe?
Przedsiębiorstwa działające na rynku gospodarczym muszą dokumentować sytuację finansową w trakcie funkcjonowania. Jedną z metod skutecznej analizy kondycji firmy jest sprawozdanie finansowe.…

Rodzaje opodatkowania dochodów w przedsiębiorstwie
Kiedy decydujesz się założyć własną działalność gospodarczą musisz wybrać odpowiednią formę opodatkowania. W tym artykule dowiesz się jakie są jego rodzaje i czym się od siebie…

Zadatek a zaliczka – różnice, podobieństwa. Która forma jest korzystniejsza?
Zadatek a zaliczka – co różni je od siebie? Które z nich podlega zwrotowi, a którego oddawać nie trzeba? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różni się zadatek od zaliczki i na co warto…

Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa – czym jest i jak ją poprawić?
Zdolność kredytowa to dla wielu przedsiębiorstw klucz do rozwoju działalności. Niestety, w początkowych etapach funkcjonowania firmy, kiedy dochody nie są zbyt duże – trudno ją uzyskać. W…

Co to jest amortyzacja degresywna?
Amortyzacja środków trwałych ma w racjonalny sposób wykazać wartość składników majątku. Można wyróżnić cztery metody amortyzacji, w tym – degresywną. Co to dokładnie jest i czym się…

Zasady wystawiania faktury korygującej
Faktura korygująca jest dokumentem księgowym, wystawianym w określonych sytuacjach przez sprzedawcę. Sytuacją tą może być zmiana podstawy opodatkowania, udzielenie rabatu lub zwrot towarów.…

Skuteczny networking w budowaniu relacji biznesowych
W gronie naszych znajomych znajdują się osoby, którym ufamy, których rozumiemy i dobrze się z nimi dogadujemy. Nasi znajomi, koledzy, przyjaciele kierują się w życiu podobnymi zasadami, cenią…

10 sposobów na udane relacje biznesowe
Poznaj sposoby na udane relacje we współpracy biznesowej z partneramiWszyscy, dookoła mówią o relacyjnej sprzedaży, relacyjnej obsłudze, relacyjnym podejściu do rozwiazywania problemów,…

Cesjonariusz – kto to jest?
Cesjonariusz to podmiot, który wskutek cesji nabywa prawa i obowiązki związane z przedmiotem umowy. Żeby jednak dobrze zrozumieć pojęcie cesjonariusza, warto zapoznać się również z innymi…

Wskaźniki płynności finansowej przedsiębiorstwa
Aby przedsiębiorstwo uznane było za wypłacalne – osoby zarządzające finansami muszą w sprawny sposób kontrolować stan środków pieniężnych. Płynność finansowa to zdolność firmy do…

Podatek liniowy w działalności gospodarczej
Jedną z metod opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce jest podatek liniowy. Jego zastosowanie niesie z sobą wiele korzyści – nie jest to jednak opcja dla każdego. Czym jest podatek…

Czym jest ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna to pojęcie znane głównie tym, którzy pracują za granicą. Przysługuje osobom, które wykonują obowiązki zawodowe poza Polską, jednak są jej rezydentami. Ulgę abolicyjną…

Faktoring z przejęciem ryzyka czy ubezpieczenie należności?
Opóźniające się płatności od kontrahentów czy nawet ich brak to poważny problem, z którym styka się większość przedsiębiorców. Na szczęście istnieją sposoby, by się przed tym…

Kredyt kupiecki a faktoring
Sprzedaż towarów i usług z odroczoną zapłatą to coraz częstsza praktyka w obrocie gospodarczym. To nic innego jak kredyt kupiecki udzielany kupującemu, po którego upływie następuje zapłata…

Faktoring zakupowy – na czym polega i jakie daje korzyści?
Klasyczny faktoring to nic innego, jak wcześniejsze wypłacanie przez firmę faktoringową gotówki zamrożonej w wystawionych przez przedsiębiorców fakturach z odroczonym terminem płatności.…

Na czym polega windykacja wierzytelności?
Windykacja to procedura odzyskiwania długów – często jedyny sposób na wyegzekwowanie płatności. Czym dokładnie jest, na czym polega takie postępowanie windykacyjne i jak ono przebiega?

Co to jest kapitał obrotowy netto?
Płynność finansowa przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest kapitał obrotowy. Czym dokładnie jest, jakie są jego rodzaje i jak się go wylicza?

Wpływ faktoringu na płynność finansową przedsiębiorstwa
Jednym z kluczowych czynników determinujących ciągły rozwój i zdobywanie przewagi konkurencyjnej jest płynność finansowa. W tym artykule omówimy: co może skutecznie ją zahamować, w jaki…

Faktoring z przejęciem ryzyka – jak go stosować?
Faktoring z przejęciem ryzyka, czyli bez regresu jest usługą, która systematycznie zyskuje na popularności. Wynika to przede wszystkim z profitów, jakie osiągają korzystający z niej…

Jak prowadzić podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów?
Ewidencja księgowa może być wykonana na kilka sposobów. Jednym z nich jest Księga Przychodów i Rozchodów, czyli KPiR. Znajdują się w niej informacje, dotyczące osiągniętych przez…

Kto musi być czynnym podatnikiem VAT?
Jak wynika z ustawy o podatku od usług i towarów czynnym podatnikiem jest każdy podatnik VAT, zobowiązany do płacenia podatku dochodowego, a także podatku od towarów i usług. Podatnikiem…

Jak sprawdzić status podatnika VAT?
Aby uniknąć nieprawidłowości transakcji VAT należy sprawdzać, czy transakcje, które przedsiębiorcy zawierają z kontrahentami, są rzetelne. Jak to zrobić?

Co oznacza amortyzacja liniowa?
Amortyzacją jest pomniejszenie wartości środka trwałego w określonym czasie, co związane jest z jego użytkowaniem. Jedną z jej metod jest amortyzacja liniowa, opierająca się na założeniu,…

Preferencyjne składki ZUS – kto może z nich skorzystać?
Wysokość składek, które należy opłacać na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dla wielu przedsiębiorców jest najmniej przyjemnym elementem prowadzenia biznesu. Jednak w momencie, gdy…

Jak przedsiębiorcy w Polsce postrzegają usługi faktoringowe?
Spotykamy się z wieloma klientami i tak naprawdę każdy z nich postrzega Faktoring trochę inaczej – w takim sensie, że każdy widzi inne korzyści, które mu przyniesie wprowadzenie usługi.

Czym jest nota obciążeniowa?
Nota obciążeniowa jest dokumentem, który może być wystawiony jedynie w sytuacjach, określonych jako wyjątkowe. Dokument ten jest więc sporządzany wówczas, gdy wszelkie operacje gospodarcze…

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS
Każdy przedsiębiorca w pewnym momencie prowadzenia działalności może potrzebować zaświadczenia o braku zaległości w opłacaniu składek, np. zdrowotnej, na ubezpieczenie społeczne, Fundusz…

Kim jest prokurent?
Niemal każda spółka, z wyjątkiem spółki cywilnej, może zdecydować się na powołanie prokurenta, który odpowiedzialny jest za jej reprezentację w momencie, gdy zarząd dokonuje czynności…

Dźwignia finansowa – czym jest i jak działa?
Dźwignia finansowa to pojęcie, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Informuje on bowiem o opłacalności korzystania z kapitałów obcych i jaki wpływ mają one na rentowność firmy. Czym…

Estoński CIT – czym jest i kto może skorzystać?
W związku z nowelizacją ustawy o CIT, dotyczącej m.in. Polskiego Ładu, wprowadzone zostaną zmiany przepisów o ryczałcie od dochodów spółek. Skutkiem tego będzie możliwość skorzystania z…

VAT-OSS – kogo dotyczą zmiany rozliczeń VAT w UE?
Celem przedsiębiorców jest sprzedaż towarów i usług jak największej ilości klientów. W związku z tym sprzedawcy korzystają ze sklepów internetowych, które umożliwiają im dotarcie do…

VAT należny a naliczony – jakie są różnice?
Każdy podatnik VAT, określany jako czynny, ma obowiązek płacenia podatku należnego, związanego z uzyskiwanymi przychodami, do urzędu skarbowego. Z podatkiem należnym powiązany jest podatek…

Czym jest gwarancja bankowa i jak ją uzyskać?
Gwarancja bankowa jest doskonałym sposobem na to, aby poprawić swoją wiarygodność w oczach nowych klientów. Co więc należy zrobić, aby móc skorzystać z tej opcji?

Kapitał zakładowy – czym jest? Podstawowe informacje
Kapitał zakładowy stanowi wkład wspólników, na który składać się może zarówno część pieniężna, jak również niepieniężna, w postaci nieruchomości, wierzytelności, etc. Jaką rolę…

Jakie wyróżniamy rodzaje faktur w obrocie gospodarczym?
Faktura jest najpopularniejszym w kwestiach biznesowych dokumentem handlowym. Służy do dokumentacji sprzedaży towarów i usług na terenie kraju i za granicą. O jej rodzaju nie decyduje ani nazwa,…

Identyfikator podatkowy czym jest i jak go uzyskać?
Podczas wizyt w urzędach niemal każdorazowo klient proszony jest o przedstawienie identyfikatora podatkowego. Zazwyczaj jest to PESEL i NIP. Zdarza się, że identyfikatory stosowane są zamiennie…

Refakturowanie – co to jest i kiedy można stosować?
Choć w prawie podatkowym pojęcie refaktury nie istnieje, ta stosowana jest dość często przez podmioty zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej. Czym jest refaktura, jaki ma…

Faktoring a inne formy finansowania – zalety i wady poszczególnych rozwiązań
Metody finansowania przedsiębiorstw podzielić można na dwie główne grupy, wewnętrzną (środki własne firmy, akcjonariuszy i udziałowców) oraz zewnętrzną (kapitał obcy). Do pierwszej grupy…

Faktoring a kompensata – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?
Współpracujące z sobą przedsiębiorstwa za realizację usług lub dostarczenie produktów mogą rozliczać się w trybie standardowym lub skorzystać z rozwiązania, jakim jest kompensata. Czym…

Faktoring a leasing – jakie rozwiązanie jest lepsze dla twojej firmy?
Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Konieczność wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, rozwój, a także pokrywanie kosztów stałych i zmiennych sporo kosztuje. Zdarza się, że…

Faktoring a windykacja – czym różnią się te usługi?
Coraz więcej firm, które sprzedają usługi i produkty z odroczonym terminem płatności, zmaga się z problemem zatorów finansowych. Wiele z nich chce zapewnić sobie płynność finansową –…

Faktoring z ubezpieczeniem – czy warto dodatkowo chronić swoje interesy?
W ostatnich latach wiele polskich przedsiębiorstw dotyka problem opóźnionych płatności. Odzyskanie należności często nie jest takie proste, zwłaszcza, jeśli kontrahenci są niewypłacalni.…

Kiedy warto skorzystać z usług faktoringowych?
Faktoring to jedna z metod zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw, które sprzedają usługi lub produkty z odroczonym terminem płatności. To doskonała…

Co to jest controlling i jakie jest jego znaczenie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa?
Controlling to narzędzie, które umożliwia sprawne zarządzanie firmą, udostępniając cenne dla zarządu dane i informacje. Jakie płyną z niego korzyści i jakie znaczenie ma controlling w…

Jakie są podstawowe zasady księgowości dla przedsiębiorstw?
Podstawowe zasady rachunkowości to zbiór stworzonych na bazie przepisów prawa reguł, które zgodne są ze standardami rachunkowości. Reguły te powinny znać wszystkie podmioty, prowadzące…

Czym jest analiza finansowa i jakie są jej narzędzia?
Analiza finansowa to sposób na pozyskanie kluczowych informacji na temat kondycji zarówno całego przedsiębiorstwa, jak również zasadności poszczególnych projektów. Wszystkie dane pozwalają…

Faktoring jako narzędzie optymalizacji finansowania przedsiębiorstwa
Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie jest trudnym zadaniem. Zdarza się, że pokrycie kosztów zmiennych i stałych, inwestycje i rozwój przewyższają fundusze firm, w związku z czym te…

Co to jest cash flow i dlaczego jest tak ważny dla finansów przedsiębiorstwa?
Cash flow to istotny element sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa, określający jego sytuację finansową. To doskonały sposób na uchronienie spółki przed utratą płynności finansowej.…

Czym jest analiza finansowa i jakie są jej narzędzia?
Faktoring to jedna z metod zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw, które sprzedają usługi lub produkty z odroczonym terminem płatności.

Jak wybrać odpowiedniego faktora dla swojej firmy?
Powodów, dla których przedsiębiorstwa korzystają z usług faktoringowych jest wiele. To m.in. poprawa płynności finansowej i uwolnienie zamrożonej gotówki, która w dobie kryzysu gospodarczego…
Chcesz z nami porozmawiać?
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
+48 800 500 600
+48 22 130 21 30
Infolinia czynna: poniedziałek - piątek, 9:00 - 17:00
Wolisz kontakt mailowy?
Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!
Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.