Vintage Portrait

Maja_06

Maja_06 (1)

Maja_06 (2)


Cztery

collage_M

Minimal wiosenny

P3280017

P3280010

P3280020

Park Sołacki i Rusałka

P9120048

P9120122

P9120127

P9120126

Wyspa Edwarda

Zaniemyśl to miejscowość położona niedaleko Poznania, kilka kilometrów za Kórnikiem. Okolice są przepiękne a jedną z wielu atrakcji jest Wyspa Edwarda. Tradycja głosi, że wyspę tę usypał wojewoda poznański Stanisław Górka, chcąc swe skarby ukryć w bezpiecznym miejscu. Po przejściu w ręce Hr. Edwarda Raczyńskiego przybrała ona prawdziwie romantyczną postać. Ciekawa jest historia wyspy, której powierzchnia sięga 3 ha. Do historii weszła z końcem lipca 1331 r., kiedy w pobliżu ówczesnej wsi Niezamyśl doszło do bitwy z wojskiem krzyżackim. Polscy wojowie schronili się na wyspie a ona sama stała się jednym z punktów obrony czego dowodem są znalezione szkielety, pary ostróg, kilka pałaszy z których jeden jest ozdobiony krzyżem krzyżackim.
Wokół jeziora powstało w latach PRL-u wiele ośrodków wczasowych. Część została odnowiona, większość jednak wystawiono na niszczące działanie czasu. Nadal jednak są to miejsca urokliwe, warte odwiedzenia.
+IsYY1UQAAAAASUVORK5CYII=

Zaniemysl (2)

Zaniemysl (4)

Zaniemysl

Zaniemysl (7)

Zaniemysl (8)

Zaniemysl (9)

Zaniemysl (10)

Zaniemysl (11)

Letnia Promocja Olympusa na obiektywy ZUIKO

Użytkownicy modeli OM-D i PEN, którzy zdecydują się poszerzyć swoją kolekcję obiektywów o jeden z wybranych, doskonałych obiektywów M.ZUIKO DIGITAL, mogą spodziewać się dodatkowego podziękowania ze strony Olympusa. Do 31 sierpnia każdy, kto kupi jeden z wybranych obiektywów M.ZUIKO DIGITAL Mikro Cztery Trzecie, otrzyma bonus w postaci zwrotu gotówki aż do 650 zł. Dla tych, którzy jeszcze nie weszli w świat OM-D, Olympus przygotował dodatkową nagrodę w postaci promocji na model OM-D E-M10. Lista obiektywów objętych promocją oraz jej szczegółowe warunki znajdują się na stronie promocji Letnia Oferta Olympus.

Użytkownicy, którzy chcą rozbudować swój system PEN lub OM-D, mają do wyboru cztery obiektywy M.ZUIKO:

• Obiektyw stałoogniskowy M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8
134313_nbigmini_oly-45
• Ultraszeroki zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm 1:4.0-5.6
134314_nbigmini_oly-9
• Super teleobiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm 1:4.8-6.7 II
134315_nbigmini_oly-75
• Uniwersalny zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II
134316_nbigmini_oly-14
Warunki i zasady promocji dostępne są na tej samej stronie, na której użytkownicy mogą wysłać zgłoszenie do promocji. Znajduje się tam także lista produktów objętych promocją:www.olympus.eu/summerspecial.
Każdy aparat i obiektyw Olympus może zostać objęty dodatkową, sześciomiesięczną gwarancją*, kiedy zostanie zarejestrowany na platformie MyOlympus:https://myolympus.olympus-consumer.com.
Specyfikacja produktów może ulec zmianie. Aktualna specyfikacja znajduje się na stronach:www.olympus-europa.com.

Portret

Maja (1)

Maja (2)

Maja (4)

Maja (3)

Maja_1


Kolory

Krzeslice (3)
Krzeslice (4)
Krzeslice (2)
Krzeslice

Olimpia

Stadion lekkoatletyczny na Golęcinie tuż przy jeziorze Rusałka został zbudowany w 1956 roku. Zmodernizowany w 1997, posiada zegar i tablicę świetlną oraz trybuny. Stan: od modernizacji zapuszczony. Stadion ulokowany jest w przepięknym miejscu Poznania, odwiedzanym przez Poznaniaków - rodzinnie. Sama bieżnia nadal służy zarówno trenującej tam młodzieży jak i rozgrywanym mityngom lekkoatletycznym. Trochę minimalistycznych fotek z tego jakże klimatycznego obiektu:
Olimpia
Olimpia (2)
Olimpia (3)
Olimpia (4)
Olimpia (5)
Olimpia (7)
Olimpia (9)
Tuż obok funkcjonuje dawne boisko piłkarskie i tor żużlowy. Od czasu do czasu ktoś jeszcze się tam pojawia.
Golecin (1)
Golecin
Golecin (2)
Golecin (3)

Koniec wakacji

late summer (1)
late summer (3)

Barwy ochronne


kolor (2)
kolor (1)

Mniszek i Mak

MniszekMak _Collage

Majówka

Była chłodna ale ciekawa...spędzona na Woli w Poznaniu.
Majowka W_Collage
Majowka M_Collage
Ciekawe było nie tylko umundurowanie ale i zgromadzony na Woli sprzęt wojskowy.
Majowka N_Collage
...sprzęt nadawczo- odbiorczy...
Majowka Na_Collage
...narzędzia codziennego użytku wykorzystywane na froncie lub w koszarach...
Majowka G_Collage

Browar

browarbrowar2
browar1

Ostrów Tumski

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce było kiedyś pierwszą siedzibą władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu również odbył się najprawdopodobniej chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała także pierwsza katedra chrześcijańska. Z przeprowadzonych w 2009 roku badań wynika niestety, że tylko 17% indywidualnych turystów z Polski i 1/3 zagranicznych zwiedzających Poznań odwiedziła Ostrów Tumski. Prawdopodobnie nie wiedzą bądź nie mają świadomości, że warto zwiedzić katedrę i zobaczyć gdzie pochowano pierwszych władców Polski. W podziemiach spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. Sama okolica jest ciekawa choć budynki mieszkalne w katastrofalnym stanie, okolice samej katedry są zaś bardzo zadbane.
Poznan5
Poznan3Poznan2
Poznan1

Maja w Parku

wiosna1wiosna2

Historia pewnej kamienicy

Zacznijmy od tego, że to Wrocław...piękne miasto z cudownymi kamienicami położonymi pośród nitek wodnych i kamiennych ulic. Ta kamienica nie jest niczym wyjątkowym, podobnie jak wiele innych jest zniszczona, zaniedbana ale właśnie i być może dlatego ma w sobie coś co przyciąga uwagę.
wro8
wro9
wro7
wro5
wro2

Wiosna daje znać o sobie

flowers
tulip1
tulip

OMD-EM10 i nowa "stałka" 25mm od Olympusa

Nowy OMD-EM10 to supersmukły, lekki i wydajny aparat systemowy Olympusa, który celuje w mniej zasobne portfele fotografów co nie oznacza, że będzie on tani. Plasuje się między uznanymi: EM1 i EM5. W odróżnieniu od swoich braci posiada 3-osiową stabilizację obrazu i wbudowana lampę błyskową. Aparat jest także sprzedawany z nowym oprogramowaniem 2.0 dostępnym także dla pozostałych modeli OMD. Jedną z zalet nowego softu jest wprowadzenie ISO 100 - w menu widniejące jako ISO Low.

OMDEM10

Ponadto Olympus wprowadzi na rynek nowy stałoogniskowy obiektyw 25 mm F1.8. Na rynku ma być w sprzedaży od marca 2014 roku. Zapowiada się na świetny obiektyw w rozsądnej cenie, o ile jego jakość będzie porównywalna do np. 45 F1.8.
NC_F10_SLV_top_M2518_SLV-680x494

B&W efekty Snapseed

Od momentu kiedy zainstalowałem na iPadzie oprogramowanie Snapseed, praca z tą aplikacją to czysta przyjemność. Program jest intuicyjny, szybki a co najważniejsze efekty pracy są bardzo ciekawe. Wykorzystując filtry można osiągnąć wspaniałe efekty przy czym iPad jest na tyle szybki (wersja 3), że kompletnie nie odczuwa się dyskomfortu używania go do obróbki zdjęć. Oczywiście używam go do zdjęć o wadze 4-5 MB, przy cięższych fotkach iPad nie dałby rady. Generalnie eksperymentowanie z wszelkimi ustawieniami, filtrami daje dużo przyjemności.
m5
Nie polecam autokorekcji ale za to możliwość manualnego poprawiania zdjęć jest ciekawa i działa zupełnie przyzwoicie. Świetnie sprawdza się wyostrzanie.
m2
Szczególnie upodobałem sobie miks filtrów Drama oraz Black&White, próbkowanie tych ustawień daje świetne efekty przy portrecie.
m3
Dodatkowo używam Tilt-Shift do osiągnięcia zadawalającego mnie efektu głębi i lekko wyostrzam w sekcji Details.
Polecam doświadczać Snapseed’a gdyż czasami zupełnie przez przypadek możemy osiągnąć doskonałe efekty przeróbki naszych zdjęć, które nabierają tym samym zupełnie innego wymiaru.

Tuż po ...Nowym Roku

S 006
S 010
S 009
S 011
Olympus OMD-EM5

Spacer po Poznaniu

POZ 004
POZ 003
POZ 005
POZ 006
POZ 010
POZ 011
POZ 012
POZ 014
POZ 015
POZ 016
POZ 017

Olympus OMD-EM5, Panasonic 20mm F1,7

Olympus OMD

Poniżej zdjęcia wykonane OMD, nie ma co prawda tak dużego szczegółu jak w przypadku Nikona D800 ale zdjęcia prezentują się całkiem nieźle. To co decyduje o przewadze Nikona to mimo wszystko lepsze panowanie nad aparatem, nad obrazkiem. Przynajmniej w moim przypadku miałem znacznie większe poczucie panowania nad całością procesu. Znacznie wygodniej operuje się Nikonem a zdjęcia są ewidentnie lepszej jakości. Jeśli szukacie aparatu do zdjęć typu packshot Nikon będzie zdecydowanie lepszym wyborem - warunek zależy Wam na jakości obrazka oraz dużej szczegółowości. W innym przypadku Olympus sprawdzi się wyśmienicie.
PB100001
PB100010

Nikon DF

Nikon Df nawiązujący wyglądem do kultowych aparatów analogowych firmy Nikon w standardzie 35 mm, został wyposażony w matrycę CMOS formatu FX (36,0 x 23,9 mm) o rozdzielczości 16,2 mln pikseli oraz procesor przetwarzania obrazu EXPEED 3.
Wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i 0,7-krotne powiększenie, jak również możliwość kadrowania w formacie DX z oznaczeniem w wizjerze. Nikon Df posiada układ automatycznego czyszczenia matrycy, ogranicza gromadzenie się kurzu z przodu matrycy. Korpus aparatu Nikon Df jest oferowany w dwóch klasycznych wersjach kolorystycznych: czarnej lub srebrnej z czarnymi detalami. Faktura uchwytu, mechaniczne pokrętła i płaski kształt górnego panelu nawiązują stylistyką do kultowych modeli lustrzanek analogowych firmy Nikon, takich jak F2 lub F3. Interfejs użytkownika zaprojektowano jako monochromatyczny.

nikon-df-3

Aparat bardzo ładny ale i drogi. Kosztować będzie wraz z kitowym obiektywem blisko 10 tyś. zł. Początkowo nowy Nikon bardzo mnie zaintrygował jednak po ochłonięciu stwierdziłem, że nie do końca znam przeznaczenie tego aparatu. Do kogo jest adresowany? Czy tylko moda na retro aparaty wymogła na Nikonie wprowadzenie tego modelu? Moim faworytem jest nadal pięknie zaprojektowany i świetny aparat Olympusa OMD. Ciekawy wątek o Nikonie znajdziecie na stronie:
Ming Thein

omd_Collage

Olympus 12-50mm F3.5-6.3

Olympus 12-50mm F3.5-6.3 to obiektyw kitowy tzn dostajemy go wraz z aparatem. Zazwyczaj są to szkła tanie i średniej lub niskiej jakości. Opisywany obiektyw nie należy do pierwszej ligi ale wróciłem do niego z czystej ciekawości jak się spisze jako szkło do makro. PA190047
Nie pobije on mojej ulubionej Sigmy 150mm ale w połączeniu z OMD i jego niesamowitą 5-osiową stabilizacją jest bardzo poręczny. Jeśli nie wymagamy od niego cudów w zupełności wystarczy na szybkie zdjęcia makro.
PA190064
PA190072
PA190070
Potrafi też zaskoczyć pozytywnie :)…Szkoda tylko, że nie jest tak ostry i plastyczny jak 45tka Olympusa. Wykonany bardzo starannie, gotowy pracować w każdych warunkach pogodowych byłby świetnym towarzyszem podróży. A tak, jest jakiś niedosyt…

Nikon i Olympus

Powrót do Nikona był całkiem przyjemny…pełna klatka choć ciężka oddaje jakością efekty swojej matrycy. Poniżej zdjęcie zrobione D800, nie stawiam obu aparatów w szeregu bo trudno je porównać. D800 to pełnoklatkowiec, Olympus OMD to system m3/4 - jednak w codziennej pracy zupełnie wystarczający. Różnice pod każdym względem są ogromne od wymiarów i wagi po jakość obrazka. Mimo ze Olympus robi doskonałe jakościowo zdjęcia nie jest w stanie dorównać NIkonowi. Co nie jest zresztą dziwne… Przyznać jednak należy Olympusowi, że jakość do większości zastosowań jest więcej niż wystarczająca. Dla wielu być może nawet niezauważalna :)
D800 z Sigmą 150 mm
_D8C8363

Poniżej zdjęcie zrobione OMD-EM5 z 45tką Olympusa
PA110079

Oczywiście, dużo zależy od obiektywu…Oly ma jeden z lepszy obiektywów portretowych, Nikon przyzwoitą Sigmę….efekty obu mnie zadawalają. Jednak Nikon nadaje zdjęciu więcej delikatności, być może naturalności a na pewno jakości. Olympus to znakomity aparat, do wszelkiego zastosowania. Korzystam z niego każdego dnia, towarzyszy mi w torbie o każdej porze bo jest mały, lekki i bardzo poręczny a jego jakość wykonania to pierwsza liga wśród producentów. Zdjęcia są świetne i to co ważne OMD-EM5 aż chce się robić fotki :) …podobnie jak NIkonem jednak ciężar robi swoje i częściej zostawiam go w torbie. To nie jest żadne porównanie jedynie moja refleksja i pytanie samego siebie czy warto jeszcze trzymać Nikona? Tak, bo D800 to doskonały aparat….tylko czasami ciut duży i ciut ciężki.

Jesień

To wymarzona pora dla fotografa, wystarczy tylko się rozejrzeć….
PA060020
PA060036
PA060009

Tennis

tennis3_Collage

Liść

PA040012
PA040011
PA040019

Spacer

P9290087
P9290050

Ogród

flowers_Collage

Obok nas pod innym kątem

bloks_Collage

To co nas otacza często bywa przez nas mijane i niezauważone. Nie zwraca naszej uwagi gdyż traktujemy to jak coś co istnieje w tym miejscu od dawna. Coś co wtopiło się w okolicę i podobnie jak i inne przedmioty czy budynki zniknęło…. przecież stara kamienica wcale nie musi przyciągać wzroku, budynek z lat 70tych nie jest wart uwagi ….a tymczasem warto się rozejrzeć i spojrzeć pod innym kątem.

Spacer

…w poszukiwaniu kasztanów….
P9220354
P9220349
P9220356
P9220345
kasztan_Collage

Portret


M_Collage
Olympus OMD EM5, Olympus 45mm F1.8

Morning star

Przy dość słabym oświetleniu mimo, że porannym ale deszczowym 20tka Panasonica spisała się znakomicie. Przy ISO800 EM5 wykonał czyste i ostre zdjęcie. Generalnie do tej wartości ISO aparat wykonuje bardzo dobrej jakości fotografie, więcej nie podnoszę gdyż wbudowana w korpus stabilizacja działa wyśmienicie. Poniżej przykład zdjęcia ze wspomnianą wartością ISO.

Maja_morning (1)

To co jest bardzo przydatne w warunkach skąpego oświetlenia to możliwość robienia ostrych fotografii już przy przesłonie F1.7. Obiektyw Panasonica to jedna z bardziej udanych konstrukcji dla systemu m3/4. Niestety to co możne rozczarować to wolne działanie autofokusa lub jego błądzenie i “zawieszenie” się. To ostatnie polega na tym, że ustawiony na określoną wartość przesłony dziwnym trafem nie potrafi zmienić ogniskowej na bliżej znajdujący się obiekt - zastyga. Należy go wówczas skierować na inny punkt i powtórnie spróbować ostrzyć, autofokus zaczyna wówczas działać poprawnie. Można wrócić do interesującego nas obiektu. To trochę denerwujące i ciekawy jestem czy nowa wersja tego obiektywu pozbawiona jest tej wady. Prawdopodobnie dzieje się to wyłącznie z korpusem Olympusa OMD-EM5.
Maja_morning_k

Poznań

Poznań tym razem na kolorowo w dzień pochmurny i deszczowy. Krótka wędrówka po Starym Rynku, wśród starych kamienic, brukowanymi ulicami….Zdjęcia zrobione Olympusem OMD EM5 i obiektywem 45mm F1.8.
PO3
PO10k
PO4
PO13
PO14


Idzie jesień

Ewidentnie zbliża się jesień, kolory są coraz cieplejsze pod warunkiem że nie pada.

jesien

Można poeksperymentować z 45tką Olympusa :) OMD stał się moim stałym towarzyszem podróży. Nie daje może takich fantastycznych efektów jak D800 ale jest ze mną wszędzie, podręczny, lekki i przyjemny w obsłudze aparat. Przyznaję, że bardzo go polubiłem.

nike

Moda do szkoły

Maja_2

Maja_5

Maja_3

Zdjęcia wykonane Olympusem OMD-EM5. Obiektyw Panasonic 20mm F1.7.

Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH

Przyszła kolej na szybkie wypróbowanie Panasonica o świetle f/1.7. Obiektyw typu pancake, jasny i lekki. Autofokus trochę wolniejszy niż w przypadku 45tki Olympusa, lekko błądzi. Jakość fotek bardzo dobra. Oto przykłady.

Stach

Maja

Maja i Stach_2

Olympus 45mm F1.8 pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenia z wykorzystania Olympusa 45 mm F1.8 są bardzo miłe. Razem z OMD tworzą wspaniałą parę. Kitowy zoom mimo, że praktyczny powinien być od razu zdjęty z korpusu. Matryca aparatu by pokazać co potrafi powinna być od razu podpięta pod stałkę. 45tka jest bardzo ostra, szczerze to jestem zdumiony tym jak bardzo…porównywałem ją z Sigmą 50 F1.4 na D800 i szkło Olympusa sprawuje się wyśmienicie. Nie mam żadnych uwag w stosunku do jakości obrazka prosto z puszki, odpowiada mi jakość, kolory i ostrość. Autofokus pracuje cicho, celnie i szybko a obiektyw jest mały i lekki. Z korpusem tworzą zgraną parę do większej kieszeni. Jeżeli ktoś szuka aparatu z dobrym szkłem, który może konkurować z lustrzanką to jest nim OMD. Moje D800 :) na razie odpoczywa.

M&S

M&S2

Olympus M.Zuiko Digital 12-50/3.5-6.3 EZ for Micro Four Thirds - pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenia z fotografowania obiektywem Olympus M.Zuiko Digital 12-50/3.5-6.3 EZ mam już za sobą…obiektyw jest świetnie wykonany, mały i lekki, przygotowany na każdą pogodę. Wg producenta jest na tyle zabezpieczony by nim spokojnie móc fotografować nawet w deszczowe dni. Doskonale zatem pasuje do obudowy OMD-EM5 Olympusa. Doskonale pasuje ale nie optycznie…dla fotografów, którzy wymagają od szkła pełni swych możliwości i wykorzystania w 100% matrycy aparatu Zuiko Digital 12-50 nie jest najlepszym wyborem. Krótko pisząc jest mało ostry i mało plastyczny, oczywiście można przymykać przesłonę ale w praktyce to nic nie daje…nadal mydełko. Zrobiłem tym obiektywem kilkadziesiąt zdjęć i wszystkie były poniżej moich wymagań.

M&M

By być jednak uczciwym można nim zrobić dobre zdjęcie, dla wielu podróżujących fotografów może to być bardzo dobry wybór. Lekka budowa i bardzo funkcjonalny zakres ogniskowych 12-50 może być bardzo przydatnym narzędziem tam gdzie decyduje o wyborze sprzętu jego waga i uniwersalność. Osobiście nie przekonam się do tego obiektywu - zdecydowanie bardziej odpowiadają mi obiektywy stałoogniskowe. Wkrótce mam nadzieję, będę mógł więcej napisać właśnie o “stałkach” i ich współpracy z OMD-EM5. Przy okazji postaram się także opisać moje wrażenia z użytkowania tego aparatu, który pod każdym względem jest doskonały i do tego pięknie wykonany.


olympus_omd_em5_3olympus_omd_em5