Panasonic LUMIX DMC-GX8

Panasonic LUMIX GX8 to kompaktowy aparat bezlusterkowy, następca modelu GX7 którego producent  wyposażył w 20,3-megapikselową matrycę, obracany ekran LCD, ulepszony wizjer elektroniczny OLED, autofokus w technologii DFD, 4-osiową stabilizację obrazu i możliwość nagrywania filmów w jakości 4K. Jednym z najważniejszych udoskonaleń w porównaniu z popularnym modelem LUMIX DMC-GX7 jest wprowadzenie funkcji wideofilmowania 4K. Aparat LUMIX DMC-GX8 rejestruje niezwykle płynne obrazy wideo w wysokiej rozdzielczości QFHD 4K 3840 x 2160 przy 25p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4, a także w rozdzielczości FullHD 1920 x 1080 przy 60p (50 Hz) w formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264) z praktycznym ciągłym autofokusem. 
139434_nbigmini_GX8-6
Ciekawsze funkcje:
  • Udoskonalony tryb panoramy (priorytet jakości obrazu lub kąta ujęcia);
  • Gniazdo mikrofonu 2,5 mm; 
  • Ulepszony wizjer LVF 21 mm ułatwiający obsługę aparatu przez osoby noszące okulary;
  • Precyzyjne ustawienie zakresu ostrości na ekranie aparatu; autofokus z czujnikiem oka / dotykowy / Starlight;
  • Tryb cichy;
  • Tryb kreatywnej kontroli;
  • Tryb filmu poklatkowego / animacji poklatkowej.
  • Nowa maksymalna szybkość migawki 1/16 000 s (migawka elektroniczna)
  • Edycja w aparacie, w tym: przetwarzanie formatu RAW i retusz

Spacer po Poznaniu

POZ 004
POZ 003
POZ 005
POZ 006
POZ 010
POZ 011
POZ 012
POZ 014
POZ 015
POZ 016
POZ 017

Olympus OMD-EM5, Panasonic 20mm F1,7

Morning star

Przy dość słabym oświetleniu mimo, że porannym ale deszczowym 20tka Panasonica spisała się znakomicie. Przy ISO800 EM5 wykonał czyste i ostre zdjęcie. Generalnie do tej wartości ISO aparat wykonuje bardzo dobrej jakości fotografie, więcej nie podnoszę gdyż wbudowana w korpus stabilizacja działa wyśmienicie. Poniżej przykład zdjęcia ze wspomnianą wartością ISO.

Maja_morning (1)

To co jest bardzo przydatne w warunkach skąpego oświetlenia to możliwość robienia ostrych fotografii już przy przesłonie F1.7. Obiektyw Panasonica to jedna z bardziej udanych konstrukcji dla systemu m3/4. Niestety to co możne rozczarować to wolne działanie autofokusa lub jego błądzenie i “zawieszenie” się. To ostatnie polega na tym, że ustawiony na określoną wartość przesłony dziwnym trafem nie potrafi zmienić ogniskowej na bliżej znajdujący się obiekt - zastyga. Należy go wówczas skierować na inny punkt i powtórnie spróbować ostrzyć, autofokus zaczyna wówczas działać poprawnie. Można wrócić do interesującego nas obiektu. To trochę denerwujące i ciekawy jestem czy nowa wersja tego obiektywu pozbawiona jest tej wady. Prawdopodobnie dzieje się to wyłącznie z korpusem Olympusa OMD-EM5.
Maja_morning_k

Kefalonia dzika przyroda, skutery i porty rybackie.

Kefalonia to największa z Wysp Jońskich, górzysta ze szczytem Aenos (1620m n.p.m), z parkiem narodowym, pięknymi dzikimi plażami oraz mnóstwem plantacji winorośli, gajów oliwnych i cyprysowych. Z wysypy widać sąsiadującą Itakę, Zakyntos oraz Grecję kontynentalną. Przyroda robi ogromne wrażenie, plaże położone często w trudno dostępnych miejscach pięknie wcinają się w błękitne morze, wąskie i często szutrowe drogi wiją się wzdłuż górskich zboczy. Atrakcji widokowych jest bardzo dużo: jaskinie Drogarati i Melissani, plaża Myrtos, Simi czy miasteczka Fiscardo i Assos.

P8170273

Malownicze miasteczko Assos z małym portem i kamienistą plażą, mnóstwo tawern i cudnych zakątków.
_8170294

Fiscardo - jest uznawane jako najpiękniejsze miasteczko rybackie w całej Grecji.
_8170330

Na północnym wybrzeżu znajduje się malownicza plaża Myrtos.
_8170463

Wszędzie znajdziecie ogromną ilość targów, stoisk czy sklepików z owocami i warzywami.
Fruits_Collage

W miasteczkach znajdziecie nawet knajpkę nawiązującą do ….
_8190678

W małych portach natkniecie się na niesamowite kolorowe łodzie rybackie…
_8190646

i towarzyszące im skutery z XX wieku…
_8190656

Warto wstąpić na smaczne jedzenie…
Food_Collage

Jednym słowem warto :) pojechać, zobaczyć Kefalonię i skorzystać z tego z czego słynie - ze słońca i pięknych dzikich plaż.
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj: Grecja

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane Olympusem OMD E-M5 z przypiętym szkłem Panasonic G 20mm F1,7 i Olympusem 45mm F1,8.
Olympus świetnie się sprawował podczas wyjazdu a wspomniane szkła stanowią doskonały komplet wakacyjny. Lekki i bardzo sprawny zestaw na wakacje :) Moja D800 nadal odpoczywa...

Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH

Przyszła kolej na szybkie wypróbowanie Panasonica o świetle f/1.7. Obiektyw typu pancake, jasny i lekki. Autofokus trochę wolniejszy niż w przypadku 45tki Olympusa, lekko błądzi. Jakość fotek bardzo dobra. Oto przykłady.

Stach

Maja

Maja i Stach_2