Finansowanie przedsiębiorstwa – rodzaje usług

 

Możliwości finansowania przedsiębiorstwa na rynku jest coraz więcej i mali i średni przedsiębiorcy mają szerszy wachlarz możliwości w operowaniu przepływem pieniądza w taki sposób, aby nie utracić płynności finansowej. Jakie są możliwości?

 

 

→ Kliknij TUTAJ i pobierz nasz poradnik - jak zachować płynność finansową w  firmie

 

Kredyt

Wciąż popularną formą finansowania przedsiębiorstw czy zakupów pozostaje kredyt dla firm, który często jest udzielany po wskazaniu konkretnego celu, na który chcemy przeznaczyć środki. Ciekawym rozwiązaniem finansowania dla firm jest kredyt obrotowy, który wykorzystuje się do finansowania bieżącej działalności, jak np. zakup towarów, wypłata pensji czy rozliczenie z US. Taka forma kredytu jest krótkoterminowa i zwykle terminy spłaty są krótsze niż rok. Banki udzielają kredytu obrotowego firmom z dobrym zabezpieczeniem, dłuższym stażem (zwykle jest to min. 1 rok) i dobrą historią przychodów. Warto też zwrócić uwagę na koszty takiego produktu, ponieważ oprocentowanie  może dojść nawet do 10% w skali roku i do tego należy wziąć pod uwagę prowizję, która może wynieść 5% od kwoty kredytu, co może stać się istotnym kosztem.

 

Pożyczka

Pożyczka jest produktem finansowania przedsiębiorstw, który może zostać udzielony przez dowolną instytucję o ile spełnia warunki określone przez Kodeks Cywilny, dlatego należy starannie dobrać instytucję, która będzie udzielała nam pożyczki.  Stosuje się ją w przypadku potrzeby uzyskania niewielkich kwot i jej największą zaletą jest niewątpliwie szybkość uzyskania finansowania dla firmy ze względu na uproszczone procedury związane z weryfikacją. W przypadku tego produktu, nie musimy określić celu, na który chcemy przeznaczyć pieniądze. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć czy przedsiębiorca będzie w stanie ją spłacić w terminie spłaty, ponieważ po ustalonym terminie mogą być doliczane dodatkowe oprocentowania i prowizja dla instytucji udzielającej pożyczkę, co może podnieść znacznie wartość spłaty. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, które również mogą podnieść koszt spłaty pożyczki.

 

Faktoring

Zdobywający coraz większą popularność faktoring pozwala przedsiębiorcy na szybsze otrzymanie finansowania przedsiębiorstwa poprzez zapłaty za faktury. Instytucja finansowa (Faktor) wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę nawet do 100% wartości faktury. Dzięki temu przedsiębiorca od razu może skorzystać ze swoich należności i przeznaczyć je na dowolny cel. W porównaniu z kredytem, faktoring ma dużo prostsze reguły uzyskania finansowania przedsiębiorstwa. Nie jest liczona zdolność kredytowa, a sprawdzane są przychody firmy i głównie na tej podstawie wydawana jest decyzja o finansowaniu. Dzięki temu, faktoring również jest dużo szybszy, ponieważ procedura decyzji może trwać nawet 30 minut.

 

 Leasing

Leasing jest również bardzo popularną  formą finansowania przedsiębiorstw. Pozwala on na finansowanie konkretnej inwestycji, np. środku transportu, maszyny, oprogramowania, telefonu a nawet nieruchomości bez angażowania środków własnych. Jednocześnie nie wymaga zbyt długiego stażu firmy i wysokich dochodów, ponieważ przedmiot leasingu jest swoistym zabezpieczeniem w wypadku braku spłat na rzecz leasingodawcy. W momencie sfinansowania inwestycji leasingobiorca ma prawo do użytkowania przedmiotu leasingu i w trakcie trwania umowy przedmiot nie jest własnością leasingobiorcy. Ma on możliwość wykupu przedmiotu po okresie trwania umowy, jeśli ta nie przewiduje inaczej.

 

Narzędzi finansowania w przedsiębiorstwie jest dużo, jednak należy pamiętać o rozsądnym doborze produktu względem naszych potrzeb.


Jak sobie radzić z zatorem płatniczym w przedsiębiorstwie? Pobierz e-book i sprawdź!

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj