Ile kosztuje faktoring?

 

Faktoring, jak każda usługa finansowa, ma swoją cenę. Jednak jego koszt może być mniejszy nawet od pożyczki w banku.

 

 

Podstawowy koszt faktoringu

Najważniejszym kosztem faktoringu, na który należy zwrócić uwagę to odsetki od zaliczki udzielonej na poczet zapłaty za fakturę. W przypadku Faktorii zaliczka może wynosić nawet 100%. Ponadto firmy faktoringowe biorą opłaty w zależności od sprzedawanego produktu. Zazwyczaj występuje również prowizja od przyznanego limitu, za udzielenie finansowania.

 

Koszty faktoringu, jakie poniesie firma są uzależnione od wartości wierzytelności, okresu jaki przypada od daty wypłaty środków oraz samej kondycji finansowej firmy

 

Najczęściej spotykanymi opłatami są:

 

  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja operacyjna,
  • odsetki za udzielone finansowanie.

 

 

Dodatkowe koszty faktoringu         

W przypadku finansowania faktur z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta (faktoringu pełnego) może pojawić się również koszt faktoringu, jakim jest prowizja wynikająca z przejęcia ryzyka. Ponadto firma może zostać obciążona kosztami, które wynikają z opóźnień w zapłacie lub kosztami windykacyjnym.

 

Może również wystąpić prowizja za przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, przeważnie w przypadku kosztów faktoringu pełnego, liczona od wartości sfinansowanych faktur. Dodatkowo przedsiębiorca może zostać obciążony innymi kosztami faktoringu wynikającymi z przeterminowania w zapłacie przez kontrahenta lub opłaty wynikające z prowadzenia windykacji, a mianowicie: odsetkami za opóźnienie w spłacie należności wynikających z kontraktu (podstawowe opłaty, prowizje, oprocentowanie), opłatą likwidacyjną, prowizją za brak wykorzystania przyznanego limitu, miesięczną opłatą za dostęp online do serwisu faktoringowego, opłatą roczną za utrzymanie limitu czy opłatami przy okazji wszelkich korekt, porozumień czy aneksów sporządzonych do umowy.

 

 

 

Oferty faktoringu online cechują się dużo większą elastycznością niż w faktoringu tradycyjnym. Może zdarzyć się tak, że koszt faktoringu będzie droższy od innych produktów finansowych, jednak jego struktura jest dużo bardziej przejrzysta oraz poziom formalności jest zminimalizowany jedynie do wyciągów (w przypadku Faktorii).

Podobne porady

Źródła finansowania przedsiębiorstw

Z jakich źródeł pozyskiwać finasowanie dla przedsiębiorstwa? Poznaj najpopularniejsze formy pozyskiwania funduszy dla firm.

Skuteczny networking w budowaniu relacji biznesowych

Skuteczny networking pomaga w rozwoju biznesu. Sprawdzi się w codziennej pracy – w budowaniu relacji biznesowych czy pozyskiwaniu wiedzy i pracowników. Zapraszany do lektury artykułu o skutecznym networkingu.

Czym jest finansowanie zakupów?

Przedsiębiorca mający zatory płatnicze zwykle, w pierwszej kolejności powinien postarać się o fundusze dla firmy poprzez sfinansowanie swojego łańcucha dostaw ponieważ to podstawa do prowadzenia zdrowego biznesu. 

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt