Czym różni się faktoring pełny (bez regresu) od niepełnego (z regresem)?

 

Właściciele działalności coraz chętniej decydują się na podjęcie współpracy z firmami faktoringowymi, chcąc uniknąć zatorów płatniczych oraz poprawić swoją płynność finansową. Atrakcyjność faktoringu wynika również z możliwości, jakie oferuje faktor oprócz podstawowych funkcji. Faktoring to szereg dodatkowych usług, wspomagających właściwe zarządzanie należnościami w firmie. Przedsiębiorca ma do wyboru różne sposoby na poprawienie płynności finansowej. Wybierając faktoring, warto zwrócić uwagę na to, jakie przedsiębiorca ma możliwości wyboru. Bardzo ważne jest poznanie różnic pomiędzy faktoringiem z regresem (faktoring niepełny) oraz bez regresu (faktoring pełny).

 faktoring pełny czy niepełny

 

→ Zastanawiasz się, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Pobierz tabelę i sprawdź, co  bardziej Ci się opłaca!

 

Faktoring niepełny, z regresem to najpopularniejsza forma faktoringu, z której korzystają przedsiębiorcy. Proces finansowania faktury zarówno przy faktoringu z regresem, jak i faktoringu bez regresu jest taki sam. Różnica pojawia się w momencie, gdy kontrahent nie opłaca faktury na czas i mimo ponagleń ze strony Faktora/Klienta sytuacja się nie zmienia. Wtedy są możliwe dwie drogi w zależności od tego, kto przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta – Klient czy Faktor?

Sprawdźmy na przykładzie:

 

 Pierwsze kroki procesu faktoringu są wspólne:

  1. Firma Abece wystawia firmie Becede fakturę za świadczone usługi
  2. Firmie Abece zależy na szybkim otrzymaniu gotówki za fakturę, dlatego korzysta z usługi finansowania faktur i przekazuje fakturę do Faktora
  3. Faktor przekazuje gotówkę firmie Abece oraz informuje Becede o cesji wierzytelności

W momencie gdy firma Becede powinna opłacić fakturę i opóźnia się z płatnością, następuje różnica w przejmowaniu ryzyka niewypłacalności:

  • W przypadku faktoringu z regresem ryzyko niewypłacalności firmy Becede zostaje na firmie Abece, która jest zobowiązana dokonać zapłaty na rzecz Faktora
  • W przypadku faktoringu bez regresu ryzyko niewypłacalności firmy Becede pozostaje na Faktorze, a firma Abece nie martwi się o dodatkowe koszty odsetek i windykacji

Faktoring niepełny (z regresem) 

Faktoring niepełny (z regresem) najlepiej zastosować, gdy przedsiębiorca współpracuje z gronem stałych klientów i ma sprawdzonych partnerów handlowych. Warto zaznaczyć, że przy podejmowaniu współpracy z Faktorem, firma faktoringowa dokona weryfikacji Kontrahentów, co pomoże również w odpowiednim doborze usługi faktoringowej. Co równie istotne, w faktoringu niepełnym, mimo przejęcia ryzyka niewypłacalności przez Faktoranta, Faktor pomaga w dochodzeniu niezapłaconych należności. Oznacza to wsparcie Klienta czynnościami profesjonalnych firm windykacyjnych. Faktoring niepełny wiąże się z mniejszą ilością formalności niż w faktoringu pełnym, związanych z przyznawaniem limitów kredytowych na Kontrahenta. Ten rodzaj faktoringu jest również znacznie tańszy niż usługa faktoringu pełnego.

Faktoring pełny (bez regresu)

Faktoring pełny (bez regresu) sprawdzi się natomiast w Przedsiębiorstwach, które chcą się dynamicznie rozwijać, podejmując współpracę z wieloma nowymi Kontrahentami, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Klienci chętniej wybierają faktoring pełny, gdy nie mają wystarczającej wiedzy na temat sytuacji finansowej odbiorcy, nie znają ich dyscypliny płatniczej wobec swoich dostawców. Ta usługa faktoringu przydaje się najczęściej w sytuacjach, gdy Przedsiębiorca decyduje się na eksport swoich usług poza granice Polski. Rośnie wtedy ryzyko braku płatności ze strony Kontrahentów, ponieważ ich weryfikacja jest utrudniona, a dochodzenie utraconych należności jest bardziej skomplikowane poza granicami naszego kraju. Warto jednak pamiętać, że faktoring pełny jest zależny w dużej mierze od uzyskania odpowiednich limitów kredytowych od ubezpieczyciela na Kontrahentów zgłoszonych do finansowania.

Faktoring pełny będzie dobrym rozwiązaniem dla firm, które mają już polisę ubezpieczenia należności handlowych. Wtedy oprócz umowy usług faktoringowych podpisywane jest porozumienie z ubezpieczycielem, upoważniające Faktora do przejęcia obowiązków Klienta wynikających z polisy. Dzięki temu Klient zyskuje oszczędność czasu poprzez przeniesienie na Faktora obowiązków związanych z monitorowaniem płatności i zgłaszaniem przeterminowanych należności w terminach wyznaczonych przez ubezpieczyciela. Wtedy też Klient otrzymuje pełny zakres usług, począwszy od finansowania, monitorowania, kończąc na windykacji i ochronie przed niewypłacalnością Kontrahentów. Faktoring pełny pomaga również w tzw. czyszczeniu bilansu z należności, co powoduje poprawę niektórych wskaźników finansowych.

Faktoring z regresem czy faktoring bez regresu - co wybrać?

Decyzja o wyborze faktoringu niepełnego z regresem lub faktoringu pełnego, bez regresu zależy w dużej mierze od zaufania, jakim Klient darzy swojego kontrahenta. Jeżeli doświadczenie pokazuje, że opóźnienia mogą się pojawić, ale ostatecznie kontrahent dopełnia swojego obowiązku płatności, wybranie faktoringu z regresem może nie stwarzać dużego zagrożenia dla Klienta.

Kiedy Klient rozważa nawiązanie współpracy z nowym Kontrahentem, pojawia się większe ryzyko, że kontrahent będzie niewypłacalny i może to spowodować straty u Klienta. Wtedy warto wcześniej zbadać moralność płatniczą klienta.


Zastanawiasz się, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Pobierz tabelę i sprawdź, co bardziej Ci się opłaca!

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj