W związku z nowelizacją ustawy o CIT, dotyczącej m.in. Polskiego Ładu, wprowadzone zostaną zmiany przepisów o ryczałcie od dochodów spółek. Skutkiem tego będzie możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania przez większą część podmiotów gospodarczych. Jakie więc warunki należy spełnić, żeby móc zastosować estoński CIT po ewolucji?
W przypadku rodzaju opodatkowania, jakim jest ryczałt od dochodów, najważniejszym założeniem jest możliwość nieodprowadzania podatku dochodowego do momentu podziału zysku bądź też pokrycia straty, zaistniałej przed okresem opodatkowania estońskim CIT. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poprawi to płynność finansową firmy, a także możliwości inwestycyjne. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorstwo nie musi na bieżąco rozliczać się z fiskusem. Jeżeli natomiast nastąpi podział zysku lub pokrycia straty, o których wspomniano wcześniej – przedsiębiorstwo zobowiązane jest do zapłaty podatku. Stawki, które obowiązują od 2022 roku to:
Jeżeli zysk będzie wypłacony wspólnikom, podatek będzie musiał zapłacić również wspólnik. Będzie on jednak pomniejszony:
Mechanizm odliczenia sprawi, że opodatkowanie zysków spółki osiągnie wymiar ok. 20% dla „małego podatnika” oraz 25% dla podatników pozostałych. Stawka efektywna będzie mogła być niższa wówczas, gdy do wypłaty nie będzie skierowany cały zysk spółki. Warto jednak mieć na uwadze, że ów mechanizm odliczenia zastosować można jedynie w standardowej dywidendzie, która wypłacana jest w związku z uchwałą o podziale zysku w momencie, gdy zakończy się rok obrotowy. Estoński CIT obejmuje bowiem również opodatkowanie m.in. ukrytych zysków.
Zyskami ukrytymi są świadczenia, które spółka wykonała dla podmiotów powiązanych w momencie, gdy są one związane do udziału w zysku. Może to być pożyczka udzielona powiązanemu podmiotowi, a także nadwyżka ponad wartość rynkową transakcji czy świadczenia nieodpłatne dla wspólnika.
Od 2022 r. forma opodatkowania w postaci estońskiego CIT dotyczy nie tylko spółek z o.o. oraz akcyjnych, ale także komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz prostych spółek akcyjnych. Nie obowiązuje już warunek opłaty określonych nakładów inwestycyjnych, a także limit przychodów w ujęciu rocznym.
Aby skorzystać z estońskiego CIT należy jednak spełnić określone warunki:
Opodatkowanie na zasadach estońskiego CIT oparte jest na danych księgowych, w związku z czym należy rozliczyć różnice między podatkowymi i bilansowymi wartościami osiągniętych przychodów i kosztów.
Estoński CIT to alternatywa dla opodatkowania podatkiem dochodowym, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany, wprowadzane od 2022 r. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o kwestiach finansowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstw? Sprawdź nasze pozostałe artykuły. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy – zgłoś się do nas – znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Zadzwoń
Napisz
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00
Zamów kontakt