Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku minut.

Faktoring odwrotny/zakupowy w Twojej firmie

Zadatek a zaliczka – różnice, podobieństwa. Która forma jest korzystniejsza

Faktoring odwrotny jest odpowiedzią rynku finansowego na zapotrzebowanie przedsiębiorców i pojawiające się kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań. W ostatnich latach można zauważyć popyt na usługi faktoringu dla właścicieli działalności związane z natychmiastowym finansowaniem faktur po stronie sprzedawcy oraz po stronie kupującego towary i usługi.

→ Sprostaj krótkim terminom płatności. Płać na czas, zyskuj dodatkowe rabaty. Zapłacimy Twojemu dostawcy teraz, a Ty nam w ciągu 60 dni

W faktoringu klasycznym to przedsiębiorca, który sprzedaje swoje towary i usługi, jest faktorantem. Zazwyczaj faktury płacone są przez klientów po 30, 60 dniach lub nawet trzech miesiącach od daty jej wystawienia. Oznacza to, że przedsiębiorca może mieć dużą ilość gotówki „zamrożoną” w fakturach. Z pomocą przychodzi firma faktoringowa, która przenosi na siebie wierzytelność, a od razu po wystawieniu faktury, przelewa środki na konto przedsiębiorcy (około 80-90% jej wartości). W ten sposób właściciel firmy otrzymuje gotówkę, którą może wykorzystać na uregulowanie płatności np. do Urzędu Skarbowego lub ZUS-u, czy na wypłatę wynagrodzeń dla swoich pracowników. Dla przedsiębiorcy utrzymanie płynności finansowej to jedna z ważniejszych kwestii przy prowadzeniu biznesu, dlatego coraz popularniejszy staje się faktoring odwrócony.

Faktoring odwrócony – definicja

Niestety w Polsce nadal są duże kłopoty z terminowym płaceniem należności przez klientów. Nic dziwnego, że w takich sytuacjach przedsiębiorcy wolą się zabezpieczać i korzystają z faktoringu klasycznego. Jednak coraz więcej właścicieli decyduje się na finansowanie swoich zobowiązań, przez wybór faktoringu odwrotnego. Jest to usługa, w której przedsiębiorca wskazuje faktorowi podmioty zaopatrujące go w produkty, dobra, czy usługi, które będą mogły korzystać z takiego finansowania działalności. W tym modelu faktoringu dostawcy otrzymują od faktora należne środki w momencie, gdy przedsiębiorca przedstawi mu fakturę i potwierdzi, że wypełnił wszystkie uzgodnione warunki zamówienia. Następnie kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami faktorant spłaca w określonym w umowie terminie faktorowi. Dzięki temu przedsiębiorca może zamówić większą ilość produktów lub usług, potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania firmy, nie płacąc za nie od razu.

W przypadku faktoringu odwrotnego to przedsiębiorca jest stroną umowy faktoringowej i to na nim spoczywa ponoszenie kosztów związanych z takim produktem. W ich skład wchodzą odsetki z tytułu finansowania oraz opłata za obsługę administracyjną. Z tego powodu instytucja faktoringowa nie ocenia sytuacji finansowej dostawcy ani nie narzuca żadnych zabezpieczeń. W rzeczywistości skupia się wyłącznie na przedsiębiorcy (kupującym), sprawdzając jego kondycję finansową i na jej podstawie określa, jaką maksymalną kwotę zobowiązań może spłacać. Zdarza się, że faktor może poprosić faktoranta o dodatkowe zabezpieczenia w postaci weksla czy cesji należności.

Jakie są korzyści z faktoringu odwrotnego?

Główną korzyścią tego rodzaju usług jest poprawa płynności finansowej. Faktoring odwrócony zwiększa zdolność do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań, np. opłat do US, ZUS-u, wypłat wynagrodzeń dla pracowników. Dużym plusem przy korzystaniu z faktoringu odwróconego jest możliwość otrzymania sporych rabatów od dostawców, związanych z przelewaniem środków przed terminem. Często w takich sytuacjach usługa faktoringu wychodzi korzystniej niż np. koszt kredytu kupieckiego. Dlatego, jeśli wiadomo, że dostawca oferuje wysoki rabat za terminowe płatności, a w danym momencie nie ma na to gotówki, warto przeliczyć czy koszt faktoringu łącznie z odsetkami nie wyjdzie taniej od kupna produktów bez rabatu. Faktoring odwrotny przyczynia się również do uzyskania czasu na spłacenie zobowiązań i optymalizację ich spłat, a korzystanie z niego nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Ważne jest również postrzeganie kontrahentów przez dostawców. Przedterminowe, regularne płatności wpłyną na budowanie wizerunku rzetelnego i wiarygodnego partnera biznesowego, co pozwoli na dalszy rozwój firmy i pozyskanie nowych klientów.

Dla kogo faktoring odwrócony?

Usługa tego typu sprawdza się tak naprawdę w wielu branżach. To dobre rozwiązanie dla firm, które mają wielu dostawców, a faktury wystawiane są z krótkim terminem płatności lub dostawca wymaga zapłaty gotówką. Warto wziąć pod uwagę tę formę faktoringu w firmach, które wiedzą, że mogą zyskać duży rabat na kupno produktów i usług przy przedterminowych płatnościach. Może się wtedy okazać, że płacenie odsetek faktorowi będzie korzystniejsze niż kupowanie produktów w standardowych cenach.

Rozliczanie faktoringu odwrotnego

Sposób księgowania faktoringu odwrotnego zależy od rodzaju umowy zawartej z firmą faktoringową. Jednak najczęściej wpływ większość transakcji faktoringowych przedsiębiorcy jest podobny do przelewu wierzytelności. Oznacza to, że w księgach zapisuje się transakcje faktoringu zobowiązaniowego (po pasywnej stronie bilansu, jako zobowiązania firmy). Dzieje się tak dlatego, że faktorant jest dłużnikiem swoich dostawców. Jednak dzięki zawarciu umowy faktoringowej zobowiązania wobec dostawców stają się zobowiązaniami wobec faktora. Prowizje i odsetki można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Chcesz z nami porozmawiać?

Chcesz z nami porozmawiać?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

+48 800 500 600
+48 22 130 21 30

Infolinia czynna: poniedziałek - piątek,  9:00 - 17:00

Wolisz kontakt mailowy?

Wolisz kontakt mailowy?

Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!

kontakt@faktoria.pl

Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.