Faktoring międzynarodowy – jak działa i z czym się wiąże? 

Coraz częściej przedsiębiorstwa w Polsce decydują się na podjęcie współpracy z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej . Niestety takie relacje często wiążą się z większym ryzykiem niż handel w kraju. Z tego powodu właściciele firm wybierają usługi faktoringowe, które pomagają w dbaniu o płynność finansową.

faktoring międzynarodowy

Handel zagraniczny w Polsce w bardzo szybkim tempie zyskuje aprobatę kolejnych przedsiębiorstw. Właściciele firm chcą się rozwijać, a dzięki podejmowaniu współpracy z klientami z innych krajów mogą osiągać wysokie dochody. Jednak trzeba pamiętać o ryzyku, z jakim wiąże się handel zagraniczny. Warto zachować ostrożność, chociażby ze względu na fakt trudniejszego egzekwowania należności od kontrahentów. Z tego powodu wiele firm decyduje się na usługi faktoringu międzynarodowego, który z roku na rok staje się coraz popularniejszym mechanizmem zabezpieczającym interesy.

Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Wyróżniamy kilka rodzajów faktoringu międzynarodowego. W sytuacji, gdy przedsiębiorcy krajowi wysyłają swoje towary na rynki zagraniczne, mamy do czynienia z faktoringiem eksportowym, w odwrotnej sytuacji jest to faktoring importowy.

Faktoring eksportowy

Pozwala on na zachowanie płynności finansowej firmy. W kontaktach międzynarodowych trzeba brać pod uwagę możliwość długiego oczekiwania na realizację płatności. Kontrahenci zagraniczni często opłacają faktury nawet po 120 dniach od jej wystawienia. Przedsiębiorca zazwyczaj nie może tak długo czekać na przelewy, ze względu na własne zobowiązania finansowe. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi faktor eksportowy, któremu właściciel firmy przekazuje kopię wystawionej faktury klientowi. Faktor wypłaca eksporterowi zaliczkę na poczet kupionej faktury (nawet do 90%).

Faktoring importowy

Faktoring importowy to rozwiązanie dla firm krajowych zajmujących się importem towarów z krajów zagranicznych do Polski. W tym przypadku usługa realizowana jest w ramach współpracy z faktorem importowym, któremu przedsiębiorca przelewa należność za transakcję z klientem.

Trzeba pamiętać, że obecnie większość transakcji z zastosowaniem faktoringu międzynarodowego, realizowanych jest z udziałem dwóch faktorów. Faktoring w takim układzie zapewnia najszybszą i najefektywniejszą operację faktoringową. W transakcji bierze udział zarówno faktor eksportowy, jak i importowy. Pierwszy dokonuje cesji wierzytelności kupionej od eksportera, na rzecz faktora importowego, który w ten sposób nabywa prawo do przyjęcia zapłaty za transakcję od importera. Następnie faktor importowy przekazuje płatność faktorowi eksportowemu, by ten mógł ostatecznie rozliczyć się z przedsiębiorcą. W sytuacji, gdy zagraniczny klient nie wywiąże się z płatności, faktor importowy mimo tego płaci eksportowemu, a sam rozpoczyna windykację.

Jakie są korzyści z faktoringu międzynarodowego?

Faktoring eksportowy pomaga w weryfikacji potencjalnych kontrahentów, dzięki czemu przedsiębiorstwo zyskuje większe bezpieczeństwo transakcji międzynarodowych. Ważna jest również pomoc, jaką właściciele firm mogą uzyskać od firm faktoringowych, związana ze wsparciem w zakresie weryfikacji prawa zagranicznego oraz ochroną przed wahaniami kursów walutowych.

Zapoznaj się z ofertą faktoringu międzynarodowego i wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję.


Zostaw swoje dane - oddzwonimy

Zamów kontakt

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj