Zamierzasz podpisać weksel in blanco? Zanim się na to zdecydujesz, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest ten rodzaj papieru wartościowego i z jakimi konsekwencjami wiąże się podpisanie weksla in blanco.
Weksel to rodzaj papieru wartościowego, który zawiera zobowiązanie jednej ze stron do zapłacenia drugiej stronie określonej sumy pieniędzy. Ważną informacją jest to, że weksel nie może dotyczyć świadczenia usług ani przekazywania rzeczy, a jedynie zapłacenia określonej kwoty. Możemy wyróżnić dwa rodzaje weksli:
Prawidłowe wypełnienie weksla wymaga znajomości kilku terminów, które m.in. ze względu na podobieństwo w nazewnictwie mogą okazać się mylące dla osób niezaznajomionych dobrze w tematyce weksli.
Aby weksel został uznany za ważny i miał moc prawną, konieczne jest zamieszczenie w nim konkretnych informacji. Wśród nich muszą znaleźć się:
Z tego miejsca możemy płynnie przejść do kwestii związanych z wekslem in blanco.
Weksel in blanco to rodzaj weksla, który w momencie wystawienia nie zawiera części danych. Wyjątkiem są podpisy wystawcy, trasata oraz poręczyciela – bez tych informacji weksel in blanco nie będzie ważny.
Sporządzenia weksla, w tym również weksla in blanco, nie wymaga obecności notariusza ani specjalnych blankietów urzędowych.
Jako że weksel in blanco nie jest dokumentem wypełnionym w prawidłowy sposób, nie jest on traktowany jako papier wartościowy. Weksel in blanco i weksel nieważny różnią się od siebie tym, że w przypadku weksla in blanco niektóre informacje nie zostały uzupełnione umyślnie. Dlatego wraz z wystawieniem weksla in blanco musi zostać wystawiona deklaracja wekslowa, zwana również porozumieniem wekslowym.
Deklaracja wekslowa jest porozumieniem, które ma być formą zabezpieczenia przed nieprawidłowościami i oszustwami, na które są podatne weksle in blanco. W dokumencie tym wszystkie osoby zaangażowane określają warunki realizacji weksla. Musi ona zawierać takie informacje, jak:
Należy pamiętać o tym, że deklaracja wekslowa jest osobnym dokumentem i nie może stanowić ani części weksla, ani części umowy, której weksel dotyczy. Dlatego strony, które chcą zabezpieczyć swoją umowę wekslem, muszą przygotować osobno każdy z tych dokumentów.
Funkcją weksla in blanco jest przede wszystkim zabezpieczenie wykonania umowy. W przypadku kiedy strona zobowiązana w umowie do zapłaty danej kwoty nie wywiąże się z obowiązku zapłaty, wówczas zostaje uruchomiony weksel – wierzyciel uzupełnia weksel in blanco sumą należnej kwoty. Dla wierzyciela weksel jest argumentem, który okaże się cenny w przypadku odzyskiwania długu drogą sądową, natomiast dłużnikowi znacznie utrudni sprawę.
Wspomniana deklaracja wekslowa ma na celu zabezpieczenie obu stron, a w szczególności dłużnika, przed nieprawidłowościami, które mogłoby narazić go na konieczność spłacenia niesłusznego długu.
O takiej sytuacji mówimy, kiedy wierzyciel na odwrocie weksla umieści zapis, na mocy którego ustępuje innej osobie prawo do ściągnięcia długu oraz przekaże dokument nowemu wierzycielowi. Dlaczego niesie to ryzyko? Ponieważ łatwiej jest bronić się przed wekslem, kiedy znajduje się on w rękach pierwotnego wierzyciela. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której pierwotny wierzyciel wypełnia kwotę na wekslu in blanco i przekazuje weksel innej osobie. W przypadku pierwotnego wierzyciela można bronić się, np. powołując się na umowę, która mogła zostać wcześniej wykonana. W przypadku kiedy weksel został indosowany, konieczne może okazać się wykazanie przed sądem, że pierwotny wierzyciel działał świadomie na szkodę dłużnika.
Zadzwoń
Napisz
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00
Zamów kontakt