Źródła finansowania przedsiębiorstw

Każde przedsiębiorstwo wymaga odpowiednich nakładów kapitałowych, żeby właściwie funkcjonować i stale się rozwijać. Prawidłowe określenie rodzaju i wartości kapitału ma wpływ na zdobycie i utrzymanie pozycji firmy na rynku oraz nieustanny rozwój każdego podmiotu gospodarczego. Przygotowanie oraz realizacja strategii finansowej firmy powinna odbywać się w każdej instytucji, nawet najmniejszej.

 

 

 

→ Kliknij TUTAJ i pobierz nasz poradnik - jak zachować płynność finansową w  firmie

 

Rodzaje źródeł finansowania

Podstawowa klasyfikacja źródeł finansowania wyodrębnia finansowanie własne oraz zewnętrzne. Finansowanie własne to nic innego jak środki właściciela firmy inwestowane w działalność przy jej zakładaniu oraz zgromadzone przez firmę w trakcie jej funkcjonowania. Dostarczone środki finansowe powiększają kapitał własny danego podmiotu. Z kolei zewnętrzne źródła finansowania należy rozumieć jako kapitał pozyskany z otoczenia, w którym działa przedsiębiorstwo. Środki uzyskane przez firmę są udostępnione na określony okres, po upływie którego należy je zwrócić, tzw. kapitał zwrotny.

 

 

Finansowanie przedsiębiorstwa poprzez środki z zewnątrz

 

Każdy właściciel firmy jest świadomy, że aby utrzymać pozycję na rynku należy się orientować w nowych trendach i ofertach, które są dostępne. Nieustanny rozwój działalności i ciągłe inwestycje w nowe rozwiązania są możliwe często dzięki finansowaniu przedsiębiorstwa. Jeśli firma nie jest w stanie przeznaczyć własnych środków na inwestycje, musi poszukać ich na zewnątrz.

Tradycyjnym i najbardziej popularnym źródłem finansowania przedsiębiorstw jest kredyt. Dzięki niemu, firma zyskuje dodatkowy zastrzyk gotówki, który może przeznaczyć na wyznaczone cele. Zarówno kredyt obrotowy, wykorzystywany na regulowanie bieżących wydatków, jak i inwestycyjny, który umożliwia długofalowy rozwój, jest sposobem na rozbudowę biznesu.

Otrzymanie dodatkowego kapitału nie ogranicza się jedynie do pozyskania pieniądza. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z innej formy finansowania, jaką jest leasing tj. rodzaj wynajmu długoterminowego lub zakupu na raty. W tej formie finansowania przedsiębiorstwa, firma leasingowa oddaje przedsiębiorcy daną rzecz w użytkowanie w zamian za wcześniej ustaloną opłatę, uiszczaną w ujęciu np. miesięcznym. Przedmiotem leasingu mogą być nieruchomości, grunty jak i rzeczy ruchome, czyli sprzęt, flota samochodowa.

W ostatnich latach popularność zyskuje kolejny produkt – faktoring. Jest to forma finansowania przedsiębiorstwa, który polega na wykupie wierzytelności przez instytucję finansową, z tytułu sprzedawanych towarów oraz usług dla kontrahentów. Zasada działania faktoringu jest bardzo prosta: przedsiębiorca wystawia fakturę za wykonaną usługę z odroczonym terminem płatności, Faktor finansuje tę fakturę i przekazuje przedsiębiorcy środki. Za sprawą tego rozwiązania firma na bieżąco otrzymuje wynagrodzenie za usługę czy sprzedany towar. Dzięki regularnym wpłatom ze źródła finansowania przedsiębiorstwa, działalność zachowuje płynność finansową a także ogranicza ryzyko związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów.

 

Korzyści z korzystania z różnych źródeł finansowania przedsiębiorstwa

 

Znajomość podstawowych źródeł finansowania oraz ich prawidłowe wykorzystanie to duży krok do osiągnięcia sukcesu przez firmę. Kapitał z zewnątrz umożliwia inwestycje w nowe technologie, sprzęt, ludzi oraz wdrożenie innowacji niemal natychmiast. Szybkie pozyskanie środków to klucz do zwiększenia efektywności oraz konkurencji działalności, co ma przełożenie na zwiększenie zysków.

 

Zapraszamy również do przeczytania artykułu o kosztach zakładania działalności gospodarczej.


Jak sobie radzić z zatorem płatniczym w przedsiębiorstwie? Pobierz e-book i sprawdź!

Chcesz porozmawiać?
Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 800 500 600
+48 22 130 2 130

Napisz

kontakt@faktoria.pl

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Zamów kontakt
Nasza strona domyślnie wykorzystuje pliki cookies aby zapewnić Wam jak najlepszą obsługę online. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies kliknij tutaj